Slavnostní zahájení festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov

Zámek Sychrov

HUDEBNÍ FESTIVAL DVOŘÁKŮV TURNOV A SYCHROV

Program: 
16.45 – u pamětní desky Antonína Dvořáka na Sychrově
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU

17.00 – zámecká kaple zámku Sychrov
ZAHAJOVACÍ KONCERT 60. ROČNÍKU HUDEBNÍHO FESTIVALU DVOŘÁKŮV TURNOV A SYCHROV

„Hospodin jest můj pastýř..."

Martin Matoušek - baryton, Radek Krejčí – basbaryton, Vladimír Jelínek - varhany, Jiří Žák – průvodní slovo

Program:
Improvizace na téma Novosvětská (varhany)
Georg Friedrich Händel - Largo z opery Xerxes (basbaryton)
Jan Dismas Zelenka - Recordare (baryton)
Antonín Dvořák - Ave Maris stella, op. 19 (basbaryton)
Antonín Dvořák - Ave Maria, op. 19 (baryton)
Dopis Antonína Dvořáka Aloisi Göblovi na Sychrov
Antonín Dvořák - Biblické písně - č. 2 Skrýše má (basbaryton)
Antonín Dvořák - Biblické písně - č. 4 Hospodin jest můj pastýř (basbaryton)
Antonín Dvořák - Cigánské melodie - č. 3 A les je tichý (baryton)
Antonín Dvořák – Cigánské melodie  - č. 4 Když mne stará matka (baryton)
Dopis Antonína Dvořáka Aloisi Göblovi na Sychrov
Franz Schubert - Ave Maria (basbaryton)
Charles Gounod - Ave Maria (baryton)
Dopis Antonína Dvořáka Aloisi Göblovi na Sychrov
César Franck - Ave Maria (basbaryton)
César Franck – Panis Angelicus (baryton)
Antonín Dvořák - Maestoso B-dur (varhany)
Dopis Antonína Dvořáka Aloisi Göblovi na Sychrov
Antonín Dvořák - Biblické písně - č. 6 Slyš, o Bože (baryton)
Antonín Dvořák - Biblické písně - č. 8 Popatřiž na mne (basbaryton)
Antonín Dvořák - Biblické písně - č. 10 Zpívejte Hospodinu (baryton a basbaryton)
Dopis Antonína Dvořáka Aloisi Göblovi na Sychrov
Varhanní improvizace na téma Dvořák

Martin Matoušek
Absolvent Státní konzervatoře v Praze v oboru zpěv u profesora Alfréda Hampela a Hudební fakulty AMU u profesora Miloslava Podskalského.

V roce 1997 debutoval v plzeňské opeře v titulní roli Aenea v Purcellově opeře Dido a Aeneas. Inscenace měla obrovský úspěch, získala Cenu Alfréda Radoka a stala se odrazovým můstkem profesionální pěvecké kariéry Martina Matouška.

Pravidelně vystupoval v představeních ústeckého divadla a v roce 2001 nastoupil do angažmá a stal se sólistou opery Městského divadla v Ústí nad Labem. Zde i na jiných jevištích měl příležitost vytvořit řadu krásných rolí, například Schaunarda v opeře La Bohéme (G. Puccini), Brétignyho v opeře Manon (Ch. Massenet), Sykoše z Veselohry na mostě (Martinů) a mnoho dalších.

V sezóně 2009/2010 zaujal ústecké publikum excelentním výkonem v Mozartově opeře Le nozze di Figaro, v níž ztvárnil titulní roli. Měl zde příležitost nastudovat i muzikálové role (Woody Rychtarik v Divotvorném hrnci, Joe v muzikálu Sugar), kterých si velice cení, neboť v nich mohl propojit své pěvecké, herecké a taneční umění.

Martin Matoušek je stálým hostem Divadla J. K. Tyla. Dále hostuje v Národním divadle, ve Státní opeře Praha, v divadle F. X. Šaldy v Liberci a v roce 2011 se poprvé představil v Národním divadle Moravskoslezském v Pucciniho La Bohéme. V létě 2003 a 2011 hostoval na operním festivalu „OPERA OPEN AIR“ v rakouském Garsu am Kamp.

Věnuje se i koncertní činnosti doma a v zahraničí, například v Německu, Anglii a Francii a spolupracuje s Českým rozhlasem.

Vladimír Jelínek
Absolvoval nejprve modelovou třídu při HAMU, poté konzervatoř v oboru varhany u profesora Jaroslava Vodrážky. Hudební vzdělání si doplnil v Nizozemí.

Působí jako regenschori pražského kapucínského kostela sv. Josefa a varhaník pražského Svatojakubského sboru, koncertuje v České republice i zahraničí, podílel se na vzniku vícero snímků a kompaktních disků, spolupracuje s několika soubory, mezi nimi je mimo jiné Vysokoškolský umělecký soubor a Komorní orchestr Akademie, vede varhanní třídu v ZUŠ Dobruška, tvoří hudbu k neozvučeným filmovým snímkům a divadelním představením.

Na své varhanní koncerty pravidelně zařazuje improvizaci, často na přání posluchačů.

Radek Krejčí
Absolvoval AMU ve třídě profesora Karla Bermana a po absolutoriu nastoupil jako sólista Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Roku 1998 se stává sólistou opery ústeckého divadla. Zde vytvořil, mimo mnoha jiných, role v operách W. A. Mozarta, G. Pucciniho, G. Verdiho, v operetách F. Lehára a J. Strausse a v muzikálech. Celkem má nastudováno přes 75 rolí. A na svém kontě má více než 2000 vystoupení.

Významná je rovněž koncertní činnost Radka Krejčího, zpíval téměř ve všech zemích Evropy. Vystupuje s komorními i symfonickými orchestry po celé republice.
Je držitelem čestného uznání ceny Antonína Dvořáka a vytvořil rozsáhlou fonotéku v Českém rozhlase 3 – Vltava.

Jiří Žák
Jiří Žák strávil řadu let v oblastních divadlech, v Městském divadle v Mostě a Západočeském divadle v Chebu a nyní je členem Divadla Na Vinohradech v Praze. V poslední době se prosadil také jako publicista, překladatel a spisovatel.

Jiří Žák přeložil z francouzštiny více než 25 knih, mezi nimiž hrají významnou roli především knihy herců a herecké životopisy, například: José Giovanni: Dobrodruzi, Gérard Depardieu: Ukradené dopisy, André Brunelin: Gabin. Vedle toho je autorem překladů více než 16 divadelních her, které hrály nebo hrají profesionální i amatérská divadla v celé České republice. Překládá i významné francouzské filmy a seriály pro dabing (Zámek Olivierů, Dívka v modrém), poslední dobou se věnuje překladům dokumentárních filmů.

KOMPLETNÍ PROGRAM KE STAŽENÍ ZDE. 

2020 © KC Turnov, All Rights reserved