O literatuře s Ivou Procházkovou

Kavárna KUS

Žádné představení není v programu.

vstupné

zdarma

Iva Procházková se narodila roku 1953 v Olomouci, dětství prožila v Praze. Po maturitě na gymnáziu nemohla z politických důvodů dále studovat a prošla řadou zaměstnání, mimo jiné se živila jako kuchařka a uklizečka. V roce 1983 emigrovala se svým manželem, režisérem Ivanem Pokorným, a dětmi do Rakouska. Tam a posléze v Německu strávila jedenáct exilových let. Psala divadelní hry a knihy. V roce 1995 se vrátila do České republiky. Žije v Praze a po krátkém působení v České televizi pracuje dnes jako spisovatelka a scénáristka na volné noze.


Iva Procházková je autorkou řady oceňovaných knih zejména pro děti a mládež. Za  knihy Myši patří do nebe a Nazí získala v letech 2006 a 2010 cenu Magnesia Litera, v roce 2012 pak za knihu Uzly a pomeranče německou prestižní cenu Luchs. Její příběhy pro děti a mládež jsou charakteristické svým hravým, harmonizujícím vyprávěním, které spojuje fantazijní prvky s reálným světem dětských hrdinů.


Vedle literatury pro děti a mládež se věnuje též beletrii pro dospělé a psaní scénářů. Její román Vraždy v kruhu byl zfilmován do podoby dvanáctidílného krimi seriálu, který v roce 2015 uvedla Česká televize.

 

2022 © KC Turnov, All Rights reserved