Viktorie Hanišová(O literatuře)

Viktorie Hanišová

Mateřství mě ovlivnilo naprosto zásadně. Díky mým třem dětem se to v mém životě semlelo tak, že se mi otevřela cestička pro splnění snu z dětství. A hlavně se pro mě mateřství stalo významným inspiračním zdrojem. Teprve s třetí knihou, která je taktéž o patologických mateřských figurách, jsem si ale uvědomila, že mě zasáhlo asi až moc,“ říká překladatelka a lektorka cizích jazyků Viktorie Hanišová.

Spisovatelsky debutovala v roce 2015 příznivě přijatým románem Anežka o nefunkčním vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. V roce 2018 následoval román Houbařka o dětském traumatu a domácím násilí, jímž se už pevně zařadila mezi úspěšné české spisovatelky současnosti. V dubnu loňského roku vyšel román Rekonstrukce, jímž autorka završuje volnou trilogii románů, které propojuje téma mateřství. V něm se hlavní hrdinka Eliška snaží zjistit a pochopit, proč si její matka vzala život a vzala s sebou i jejího mladšího bratra. Román byl volně inspirován skutečnou událostí, kdy duševně nemocná žena zavraždila jedno ze svých dětí a pak se sama neúspěšně pokusila o sebevraždu.

V literatuře pořád chybí dostatek silných postav matek a dcer. Nejvíc mě zajímá patologická podoba tohoto vztahu. Mateřský pud je prý ten nejsilnější ze všech a to, že ho někdo dokáže popřít, mi přijde na jednu stranu děsivě zvrácené, na druhou stranu ale literárně hodně přitažlivé.“ Také vás zajímá, jak fatální následky může mít neschopnost vyrovnat se s traumatem z dětství? 
 

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.