Petr Stančík(O literatuře)

Petr Stančík

Český spisovatel, básník, prozaik, esejista, dramatik a textař Petr Stančík se narodil roku 1968 v Rychnově nad Kněžnou do učitelské rodiny. Vysokoškolská studia na pedagogické fakultě ani na DAMU nedokončil. Pracoval jako učitel a posléze televizní režisér na volné noze. Od roku 1995 se živí jako tvůrce a poradce v oboru komerční i nekomerční komunikace. Žije v Praze.

Knižně Stančík debutoval svazkem Obojí pramen (1992), pseudomytickým vyprávěním na pomezí poezie a prózy. Tuto „barokní fantasy“ zalidnil rytíři, mnichy či „správkyní labyrintu“ a provanul ozvěnami hermetismu a symbolismu. Místy archaizující jazyk libující si v četných neologismech se stal i do budoucna jeho výsostným znakem. A stejně tak i silný fantazijní akcent.

Následoval Admirál čaje (1996), o němž Jiří Suchý prohlásil, že jeho autor má tu nejzávratnější fantazii, se kterou se kdy setkal. Za svůj historicky laděný, trefný a současně potřeštěný román Mlýn na mumie (2014), jehož hlavním hrdinou je komisař Durman, něco mezi Nickem Carterem z filmu Adéla ještě nevečeřela a Casanovou, který vyšetřuje řádění prvního sériového vraha v dějinách zemí Koruny české v roce, kdy se roztiká opravený staroměstský orloj, Smetana uvádí Branibory v Čechách a Tyrš vychvaluje prostná, získal Petr Stančík v roce 2015 cenu Magnesia Litera v kategorii próza. Nominaci na stejnou cenu získal v letošním roce i jeho zatím poslední román Nulorožec.

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.