O literatuře: Josef Pazderka

O literatuře: Josef Pazderka

vstup na akci je zdarma

Hostem Petra Viziny v posledním vydání pořadu bude český novinář a reportér, zahraniční zpravodaj České televize. Od listopadu 2016 zástupce šéfredaktora Aktuálně.cz, a od dubna 2018 do srpna 2022 jeho šéfredaktor. Od 1. října 2022 šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus. Josef Pazderka je držitelem čtyř prestižních ocenění Novinářská cena za reportáže ze severoosetského Beslanu, hladomorem sužovaného Somálska nebo za komentáře k Rusku. Je editorem a spoluautorem knihy s názvem Invaze 1968. Ruský pohled.


O literatuře naposledy

Bývá pravidlem, že začátek televizní reportáže musí předvést nejpřitažlivější záběry. Divákům tak říkáte, proč nemají přepnout. Zkusím popsat „záběry“, které mi utkvěly během těch sedmi let, kdy jsem měl každý měsíc výsadu setkávat se s předními českými spisovatelkami a spisovateli, hlavně ovšem s turnovským publikem.

Rabín Sidon mi oznamuje, že by rád veřejně přečetl čtrnáct stran své knihy. Jemně se pokouším naznačit, že to je příliš. Naštěstí mě neposlechne a je to fascinující zážitek. Emil Hakl čte v Turnově v den svých narozenin, objednáváme veselé kalíšky a je to rokenrol. Žantovský vykládá o Havlovi. Marii Iljašenko, básnířku s ukrajinsko-polskými kořeny, jejíž jméno znal asi málokdo, si krátce po obsazení Krymu Ruskem přijde poslechnout plná kavárna. Moji televizní souputníci Jakub Szántó nebo Martin Řezníček se rozepsali a vydali vynikající knížky o své práci.

Padevět, Denemarková, Mornštajnová, Stančík, Rudiš, Šídlo, Halík, Viewegh, Kosatík, Heryán, Tabery, Říhová, Topol, Dousková, Šindelka, Elbe, Hájíček, Hruška, Němec

Snažil jsem se, ale otázky z publika byly vždy lepší. Sedmička je v hebrejském myšlení číslo plnosti, jak by potvrdil pan farář Halama, který na čtení chodíval s tenisovou raketou cestou na kurt.

Patří se poděkovat Davidu Peškovi, že KC Turnov sedm let každý měsíc pořad hostilo, ale hlavně vám, divákům. O debatách tvrdím, že nemají přestat, ale skončit. Zvučným finále, břinknutím do činelu. Rád bych vás, turnovské, proto pozval na debatu, kterou pořad trvající sedm let nepřestává, ale v tom nejlepším končí.

Hostem bude 23. listopadu výjimečný novinář, válečný zpravodaj, držitel několika cen a šéfredaktor ČRo Plus Josef Pazderka.

Těším se s vámi a s Josefem na viděnou!
Petr Vizina

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.