Noc literatury 2022(literatura polská s Davidem Peškem)

Noc literatury 2022

vstupné: zdarma

Městská knihovna Antonína Marka Turnov Vás zve na Noc literatury! V centru města můžete navštívit tři zajímavé prostory, kde se bude číst evropská literatura.

Jedním z nich bude i naše útulná kavárna KUS, v jejíchž prostorách vám od osmé hodiny večerní bude David Pešek předčítat knihu polského autora Jacka Dukaje Led.

Hudební doprovod: Unavené šelmy

Anotace knihy:

Dobrodružné putování po zamrzlém světě, ve kterém nikdy nedošlo k první světové válce.

Píše se rok 1924 a Polské království je zamrzlé pod carskou vládou v Belle Époque. Varšavu pokrývá led - uprostřed léta zasypávají cesty sněhové bouře. Nepozemští andělé Mrazu zvaní přítuhy procházejí ulicemi měst a zmrazují pravdu a lež. Benedykt Gierosławski, nadaný matematik, ale nenapravitelný karbaník, se na žádost carského Ministerstva Zimy vydává do Irkutska, kde má vyhledat svého otce - Otce Mráze, jenž je prý důvěrníkem přítuh. Tisíc rublů v hotovosti by Benedykta vytáhlo z dluhů, není však tento úkol příliš nebezpečný?

Od špinavých varšavských činžovních domů přes ledovou Asii v luxusním kupé Transsibiřského expresu až do nebeského paláce generálního gubernátora v srdci Zimy - to je cesta, která Benedyktovi změní život.

Led je mistrovským kouskem Jacka Dukaje, díky němuž čtenáři poznají nejen alternativní historii světa, ze které tuhne krev v žilách, ale zároveň jim poskytne příležitost putovat spolu s hrdinou románu po neobyčejné cestě a stanout tváří v tvář Jinému.

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.