KlimatiCon 2020(změna klimatu a urbanizovaná krajina)

KlimatiCon 2020

O palčivých tématech jako jsou klimatické změny či zelenomodrá infrastruktura přednáší Lukáš Blažej, Mgr. Radek Holomčík, Ing. Klara Salzmann, Ph. D. a další.

Průměrná teplota v Česku vzrostla za 60 let o dva stupně. A dále stoupá. Co to znamená pro lesy, zemědělství, vodohospodářství, pro naše zdraví? Je vůbec možné se na tak rychlé změny připravit? Naší nejlepší šancí je obnova krajiny a zvýšení její odolnosti.

Zelená a modrá infrastruktura přispívá k adaptaci měst na změnu klimatu. Plní estetickou funkci a slouží k rekreaci. Reguluje mikroklima, zadržuje vodu, zachytává škodlivé látky z ovzduší, ukládá CO2. Městská zeleň má pozitivní přínos pro celou společnost a zvyšuje kvalitu života obyvatel.

Polská vláda bez ohledu na životní podmínky lidí v sousedství dolu Turów povolila další rozšíření těžby. Probereme, jakou možnost obrany mají občané České republiky žijící v blízkosti dolu a jaké alternativy k těžbě uhlí poskytne evropský Fond pro spravedlivý přechod.


Prosíme o registraci ZDE z důvodu omezené kapacity, či možného omezení z důvodu prevence šíření COVID-19. Registrace není závazná.


TIMEPLAN

11:00 - Fakta o klimatické změně – Lukáš Blažej

12:00 - Klimatická změna, obnova krajiny a rozvoj venkova – Mgr. Radek Holomčík, poslanec Pirátů

13:00 - Oběd

14:00 - Krajina, voda a sídlo – Ing. Klara Salzmann, Ph. D., krajinářská architektka

15:00 - Zelenomodrá infrastruktura – Ing. Vít Rous, projektant zelené infrastruktury

16:00
Ocenění ekosystémových služeb - Ing. Jan Macháč, Ph.D., výzkumný pracovník, analytik

17:00 - Coffebreak

17:30 - Jak žít v klimatické změně – Prof. Josef Šedlbauer, Ph. D, vysokoškolský pedagog a vědec v oboru fyzikální chemie

18:30 - Turów a EP - Mgr. Mikuláš Peksa, europoslanec a předseda Evropské pirátské strany

19:30 - Volná diskuze
 

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.