Jiří Hájíček(O literatuře)

Jiří Hájíček

V lednu bude hostem Petra Viziny v pravidelném literárním večeru O literatuře Jiří Hájíček, jeden z nejúspěšnějších současných českých spisovatelů. Jeho knihy vyšly v angličtině, italštině, maďarštině, chorvatštině, makedonštině, běloruštině, polštině a bulharštině a získaly mnohá ocenění.

Jiří Hájíček se narodil v Českých Budějovicích, vyrůstal na jihočeském venkově, kde později i pracoval, v současnosti žije v Českých Budějovicích. Je proto vcelku pochopitelné, že ve svých povídkách a románech reflektuje především prostředí jihočeského venkova, tedy místa, která dobře zná.

Od konce devadesátých let vydal tři sbírky povídek, Snídaně na refýži (1998), Dřevěný nůž (2004), Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku (2014) a novely Zloději zelených koní (2001) a Fotbalové deníky (2007). První Hájíčkův román Dobrodruzi hlavního proudu vyšel roku 2002. Oba následující autorovy romány, Selský baroko (2005) i Rybí krev (2012), byly oceněny Magnesií Literou. Svou volnou „venkovskou trilogii morálního neklidu“ završil románem Dešťová hůl (2016), který byl v anketě Lidových novin téhož roku zvolen Knihou roku a později získal i cenu Česká kniha 2017. Kniha Zloději zelených koní se v roce 2016 dočkala též filmového zpracování. 

 

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.