Alexandr Flek(O literatuře)

Alexandr Flek

Jak by mohl vypadat Ježíšův příběh dnes?

Velmi netradiční bude březnové vydání pořadu O literatuře. Hostem moderátora Petra Viziny bude evangelikální teolog, kazatel a překladatel Bible Alexandr Flek.

Ten si provokativní otázku z nadpisu klade (a možná i zodpovídá) ve své knize s názvem Parabible. Nejedná se o žádný autoritativní překlad, o žádnou náhradu původního textu, jen o nově převyprávěné kousky z Bible. Ale není to taky žádná samoúčelná kratochvíle, naopak - ty starodávné řecké texty tu nejsou na ozdobu. Z nich Parabible vychází, je interpretuje a jim skládá účty. A čtenáři chce nasadit brouka do hlavy: jak by mohl vypadat Ježíšův příběh, kdyby se odehrál dnes, tady u nás? V této knize se proto Ježíš nenarodí v Betlémě, ale v Berouně, místo pastýřů jsou popeláři a místo farizejů faráři... Knihu její autor publikoval původně na sociálních sítích, ohlasy ho však přiměly vydat ji i v tištěné podobě.

Alexandr Flek vyrůstal v ateistické rodině, v roce 1987 se stal křesťanem. Studia biblistiky absolvoval v Uppsale a Praze, nyní je doktorandem v oboru starozákonní teologie na Vrije Universiteit Amsterdam. Překlad Bible21, kterému věnoval patnáct let, se stal v roce 2009 bestsellerem. Podílel se na zakládání několika křesťanských společenství, v současnosti se věnuje nakladatelské a přednáškové činnosti, příležitostně káže v širokém spektru křesťanských církví. Je ženatý, má čtyři děti, dva vnuky, žije v Praze.

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.