Adam Borzič(O literatuře)

Adam Borzič

Adam Borzič (nar. 1978) je básník, překladatel, esejista a psychoterapeut česko-chorvatského původu. Vystudoval teologii při Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy, absolvoval psychoterapeutický výcvik. Od ledna 2013 je šéfredaktorem literárního obtýdeníku Tvar.

Adam Borzič je spoluzakladatelem básnické skupiny Fantasía, společně s členy skupiny Petrem Řehákem a Kamilem Bouškou vydali antologii básnických textů Fantasía (Dauphin, 2008). Samostatně pak publikoval básnické sbírky Rozevírání (Dauphin, 2011), Počasí v Evropě (Malvern, 2013), za kterou byl v roce 2014 nominován na Magnesii Literu, Orfické linie (Malvern, 2015) a Západo-východní zrcadla (Malvern, 2018). Spolu s Ondřejem Slačálkem a Olgou Pavlovou vydal monografii Proroci post-utopického radikalismu: Alexandr Dugin a Hakim Bey (Vyšehrad, 2018). V roce 2020 mu v nakladatelství Malvern vyšla zatím jeho poslední básnická sbírka Šišky za úsvitu se lstivě smějí, která přináší básně spíše intimního ladění. Svět v těchto básních lze nahlížet očima muže, který jej miluje, obdivuje i lituje současně a především s ním cítí, je v něm a je jeho součástí. Cit pro krásu a lidskou křehkost je pro Borziče výchozím bodem pro tvorbu básní plných vášně a okouzlení.

Básnické texty Adama Borziče byly přeloženy do řady světových jazyků. V roce 2019 mu vyšel reprezentativní výběr básní v srbském překladu Biserky Rajčič Vreme u Evropi i druge pesme, v roce následujícím mu ve vídeňském nakladatelství vyšel v česko-německé verzi Kétos básnický cyklus Dějiny nitě, který lze interpretovat jako politický esej i mystickou skladbu ve verších. Vedle literatury se Adam Borzič zabývá psychoterapií a spiritualitou.

 

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.