30 let od Sametu – a co dál?

30 let od Sametu – a co dál?

Již třicet let uplyne v listopadu od slavných událostí sametové revoluce, která nastartovala nejzásadnější proměnu společnosti naší země v druhé polovině dvacátého století a umožnila, aby se k nám vrátila demokracie a svoboda. Takové výročí nelze opomenout, ale naopak je třeba ho připomínat a náležitě oslavit.

Město Turnov, Kulturní centrum Turnov a Muzeum Českého ráje v Turnově za finanční podpory Libereckého kraje a pod záštitou hejtmana Martina Půty vás proto v neděli 17. listopadu srdečně zvou do Městského divadla Turnov. Zde se od 18 hodin uskuteční slavnostní večer s názvem 30 let od Sametu – a co dál?, kterým si připomeneme, jaký význam měly (a stále mají) události sametové revoluce.

V první polovině večera proběhne na jevišti divadla panelová diskuse o stavu české společnosti 30 let od pádu totalitního režimu v naší zemi a jejích vyhlídkách do budoucnosti. Diskutovat budou: Taťána le Moigne, ředitelka české, maďarské, rumunské a slovenské pobočky společnosti Google, Petr Kratochvíl, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů, a Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Diskusi moderuje Petr Vizina.

V druhé polovině večera se můžete těšit na Klíče od svobody, umělecké pásmo věnované právě událostem sametové revoluce. V něm se vám v padesáti minutách nepřerušeného toku hudby, vizuální složky a tance představí klíčové momenty, boje a hodnotové inspirace na cestě ke svobodě. Těšit se můžete například na skladbu Luboše Fišera Crux, která vznikla v reakci na události srpna 1968, dále na hudebně-utopickou kompozici Martina Hyblera Oligarcha Globalizátor s taneční choreografií Šimona Kubáně, americký jazz v podání Bohemia Saxophone Quartet či vizuální zpracování klíčových událostí předešlých 30 let výtvarníkem Pavlem Tichoněm. Účinkují: Jana Kubánková – housle, Daniel Mikolášek – bicí, Bohemia Saxophone Quartet, Šimon Kubáň a Jaroslava Janečková – tanec, IMUZA Company pod vedením Martina Hyblera.
 

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.