Karel Plíhal(Recitál)

Městské divadlo Turnov

Karel Plíhal

Městské divadlo Turnov: čtvrtek, 19. 10. 2023 - 19.30 hod.

vstupné v předprodeji: 290 Kč
vstupné na místě: 340 Kč

Karel Plíhal je český kytarista, zpěvák, aranžér, textař, ale i hudební režisér. Narodil se 23. srpna 1958 v samém srdci rovinaté Hané, ve městě Přerov. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v nedaleké Olomouci, načež se stal konstruktérem a topičem v Olomouckém divadle. I přestože neměl a nemá žádné hudební vzdělání, brzy přesedlal z topičské kariéry na dráhu textaře a písničkáře, což mu však nedělalo žádné potíže - na kytaru hrál již od svých 15 let.

Jeho prvními destinacemi byly zejména olomoucké undergroundové country-swingové kapely jako HUČKA, FALEŠNÍ HRÁČI, či PLÍHARMONYJE. Jeho první sólové vystoupení se datuje na ještě rudě zavánějící rok 1983. Až mezi roky 1985 a 1993 ho na jeho koncertech či vystoupeních doprovázel Emil Pospíšil a následně, v letech 1995-1999 i Petr Freund.

Složil hudbu již k několika inscenacím Moravského divadla v Olomouci - např. ZLATOVLÁSKA, MANON LESCAUT, ZIMNÍ POHÁDKA, PAŠIJE, SLUHA DVOU PÁNŮ, UTRPENÍ DONA PERLIMPLÍNA či GIROFLÉ-GIROFLÁ.

Mimojiné zhudebnil i mnoho Kainarových básní či zrežíroval mnoho alb Jaromíra Nohavici, Petra Fialy, Bokomary, či Bratří Ebenů. V roce 2006 vydal soubor svých básniček, nazvaný JAKO COOL V PLOTĚ společně s ilustracemi Miroslava Bartáka. Nyní plánuje vydat album VZDUCHOPRÁZDNINY.

Mezi jeho největší "pecky" patří zejména alba NEBE POČKÁ (2004), hudba k filmu ROK ĎÁBLA (2002), KLUZIŠTĚ (2000) či starší IMAGINÁRNÍ HOSPODA (1986).

Karel Plíhal je současné již čtyřnásobným držitelem ceny soutěžního hudebního festivalu Porta.


doprovodná kytara: Petr Fiala

Pořad není vhodný pro děti do 12 let.

délka pořadu: dvě hodiny s přestávkou

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.