Jubilejní koncert PS Antonín Dvořák „Od renesance ke spirituálům“

Jubilejní koncert PS Antonín Dvořák „Od renesance ke spirituálům“

Omezený počet vstupenek k dostání pouze na Recepci KC Střelnice.

Pěvecký sbor Antonín Dvořák je dlouhá desetiletí spjat s kulturním životem města Turnova. Vloni na jaře, tedy v době covidové, oslavil 160 let nepřetržité činnosti.

V programu jubilejního koncertu se můžete těšit na průřez repertoárem, od renesančních skladeb P. L. Palestriny, přes baroko, samozřejmě dílo Antonína Dvořáka, po spirituály (i s českou aranží a texty) a moderní duchovní tvorbu.

Hostem pořadu bude turnovský rodák, herec a dabér Václav Knop a smíšený pěvecký sbor Foerster Jičín.


Z historie
V roce 1860 byla v Rakousku – Uhersku vyhlášena svoboda spolčovací, takže v 60. letech 19. století vznikla řada pěveckých, divadelních a dalších spolků. Málokterý však pracuje nepřetržitě. Je dobře znám osobní kontakt členů spolku s hudebním géniem Antonínem Dvořákem, jehož jméno nese. Slavný skladatel také sboru věnoval Čtyři smíšené sbory op. 29 a osobně se účastnil několika koncertů tehdejšího Zpěváckého spolku.

Další skladby věnované sboru Dvořák jsou z pera Josefa Bohuslava Foerstera, Karla Bendla, Zdeňka Folprechta, Václava Dobiáše na slova Fráni Šrámka či sbormistra a hudebního pedagoga Bohuslava Lédla.

O souboru
Sbor je v povědomosti Turnovanů znám především jako interpret klasické a duchovní hudby. V posledních letech v Turnově provedl např. Dvořákovo Te Deum s Podkrkonošským orchestrem, Stabat Mater a Svatební košile s Filharmonií Hradec Králové, stěžejní prací jsou však komorní koncerty. V oblasti duchovní hudby sbor Dvořák spoluzaložil v Turnově tradici vánočních koncertů, a to již před listopadovou revolucí. Kromě nejslavnější Rybovy vánoční mše Hej Mistře, která zaznívá každoročně na náměstí, bylo sboru svěřeno i několik světových premiér, např. Magnificat Bohuslava Lédla nebo Missa brevis Petra Tomeše. Jak již bylo zmíněno, v současné době vede PSAD sbormistr, skladatel a hudební pedagog Bohuslav Lédl.

Sopránovými sóly se zúčastňuje i jeho žena Eva Lédlová, dále sólisté pražských a libereckých operních domů Luděk Vele, Jaroslav Patočka, Tereza Mátlová, J. Kruglov a další známí pěvci. Kromě klasické a lidové tvorby a se sbor věnuje i novějším žánrům, především spirituálům a gospelům.Kulturní centrum Turnov, s.r.o.