Tamdoletma & Znouzectnost

Tamdoletma & Znouzectnost

Tradiční předvánoční koncert skupiny Tamdoletma se letos uskuteční na velkém sále Střelnice. Kapela po albu HEY JOE, které vyšlo na sklonku roku 2016, během letošního podzimu natočila svůj první oficiální hraný videoklip a připravila třípísňové EP s názvem Zvonky, na němž je klasická dvojčlenná sestava posílena o druhou kytaru, basovou kytaru, klavír a bicí. V této sestavě skupina vystoupí i 22. prosince na Střelnici. 

Třicet jedna let v životě člověka není zrovna málo. A v životě kapely už vůbec ne. Na „alternativní“, nebo spíš “okrajové a klubové“, scéně tohle číslo přežije málokterá, pokud nemá (alespoň trochu) dar určité výjimečnosti. Znouzectnost je svérázný mix punku, undergroundu, folku, garážového rocku, šansonu i lehce archetypálního primitivismu, vycházející především z tradičního tříakordového písničkářství. Vznikla v totalitním roce 1986 v Plzni, inspirována jednoduchostí punkové a nové vlny, zprostředkované za tehdejší „železnou oponu“ německým TV a rádiovým vysíláním, dovolující hrát v podstatě každému, kdo v sobě našel drzost vzít do ruky hudební nástroj – bez ohledu na to, zda umělči neuměl hrát.

Znouzectnost časem překročila jak šuplík daného žánru, tak lokální hranice Plzně, a postupně se přetavila ve svéráznou, autentickou grupu, v naprosté většině fungující „punkovým“ systémem DIY, hrající dodnes v zakládající sestavě a stále tak trochu polarizující hudební kritiku i posluchače na dva tábory – na jedné straně obliba a skoro až „kultovní“ statut a na druhé straně nepochopení a někdy až cílená ignorace – mezi tím tak trochu vakuum.
 

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.