Písničkářky napříč žánry

Písničkářky napříč žánry

Už po deváté se letos sejdeme v Turnově na Střelnici, opět v den MDŽ, v úterý 8. 3. 2022 na koncertě tří osobitých písničkářek na rozhraní folku, rocku, world music, alternativy, prostě napříč žánry. Vlastně to letos mělo být po desáté, ale loňský ročník se nekonal z důvodů, které už netřeba připomínat a které snad už nikdy nenastanou.

Možná ale tato doba dala impuls vzniku nového seskupení, kterým jsou Unavené šelmy. Jedná se o seskupení s velkou koncentrací ženské energie ve složení Alena Tomášová (zpěv, akordeon, kytara), Barbora Halamová (klávesy) a Michaela Faltusová (violoncello). Jedná se o zcela nový hudební projekt na turnovské scéně, který bude mít na MDŽ svou první veřejnou premiéru. O další důvod navíc přijít a holky podpořit. 

Další účinkující bude písničkářka a malířka Martina Trchová. Martina za svou kariéru získala několikero ocenění za svou autorskou tvorbu (Zahrada, Porta, Folkový Kvítek,...), objevila se v televizi v pořadech Na moll a Pod lampiony a v roce 2005 jí vydavatelství Indies records vydalo debutové album „Čerstvě natřeno“, jež bylo kritikou vysoce hodnoceno. V dubnu 2010 vydává Martina Trchová albem, které nese název „Takhle ve mně vyjou vlci“. Své druhé CD připravila s hudebníky Patrikem Henelem a Radkem Polívkou, se kterými vystupuje v triu od roku 2009 dodnes. Hudebním producentem desky se stal Michal Němec, frontman kapely Jablkoň. Poslední album z roku 2016 nese název „Holobyt“, za které v témže roce získala cenu Anděl v kategorii folk. Martinu můžete také vidět a slyšet v duu s Adamem Kubátem zpívat písně Zuzany Navarové. Martina na MDŽ vystupovala v roce 2014 právě se zmiňovaným Triem. Tentokrát v Turnově vystoupí sama.

Večer zakončí písničkářka Alena Pohlová se svým projektem Alen a kapela, která vydala v roce 2020 u Polí5 své debutové sólové album Až se řeky vylijí z břehů. V textech a hudbě pracuje s intimitou, křehkostí a pozoruhodnou hloubkou. Z čistě klavírních písní se nyní posouvá více kapelním směrem, začala hrát také na kytaru a při koncertech ji doprovází kontrabas (David Liber) a bicí (Matyáš Hökl). Aktuálně pracuje na své druhé desce, kde si jako producenta přizvala Martina Kyšperského (Květy). „S Martinem jsme se seznámili při nahrávání jeho projektu 29.únor. Ta spolupráce nás tak bavila, že jsem jej oslovila, jestli by se mnou nechtěl udělat mou druhou desku a souhlasil. Vzniklo z toho mnoho radostných dní a nových písní. Na této desce pracujeme více se zvuky syntezátoru, přizvali jsme různé hosty (violoncello, housle, bicí, ..), experimentujeme. Výsledný zvuk bude v rukou Ondřeje Ježka, se kterým jsem nahrávala i své první album. „Pár let jsem vystupovala pouze sama, ale v souvislosti s druhou deskou mě napadlo, že by nebylo špatné spojit se s dalšími muzikanty. Začala jsem hrát s kapelou, což mě nesmírně baví. Ta společná energie a živost.“
 


Kulturní centrum Turnov, s.r.o.