Písničkářky napříč žánry

Písničkářky napříč žánry

Rezervace končí 15 minut před začátkem představení.

ZAKOUPENÉ VSTUPENKY SE NEVRACEJÍ ANI NEVYMĚŇUJÍ!


Už po osmé se letos sejdeme opět v den MDŽ, na koncertě tří osobitých písničkářek na rozhraní folku, rocku, world music, alternativy, prostě napříč žánry.

ÚČINKUJÍCÍ:

KAYA
Večer zahájí Kaya, vlastním jménem Karla Salabová, je písničkářka z podhůří Jizerských hor. Pohybuje se na české folkové scéně, i když rámec folku přesahuje svým projevem, texty i používáním looperu ve své hudbě. Křehká vzhledem, avšak z jejích písní na vás dýchne síla, svoboda a nespoutanost bytí. Studuje Kompletní pěveckou techniku u Lenky Špringlové ve Frýdlantu. Díky tomu nabrala interpretace vlastních písní expresivnější charakter, žánrově asi nejvíc zapadající do folku. Do skladeb často vkládá četné vokální improvizace. V jejích textech se často objevuje téma archetypů Ženy, Muže a Svobody. První samostatný recitál měla v dubnu 2014, od té doby má za sebou přes 150 sólových koncertů. Debutové album „Ze všech stran já" natočila v Českém rozhlase Sever a vydala díky fundraisingovému portálu HitHit.

ĽUBICA CHRISTOPHORY
Druhou vystupující křehká mladá žena ze Slovenska Ľubica Christophory. Autorka, jejíž hlas známe z alba Oldřicha Janoty Ora pro nobis i z jeho stejnojmenné kapely, mohla své album natočit sama. Je autorkou melodií i textů, zpívá, hraje na kytaru, tleská si do rytmu. Tedy písničkářka jako vyšitá. Až jemná, a místy opravdu velmi nenápadná, přesto se na svém posledním albu se rozhodla pro spolupráci s uznávaným hudebníkem Martinem Kyšperským, který její písně posouvá do éterických výšin. Tak jako písničkářka naprosto přirozeně střídá polohy hlasu, stejně nenápadně proplouvá z angličtiny do polštiny a z ukrajinštiny do slovenštiny. A i když nejčastěji zpívá slovensky, její nejvýraznější skladby (Sumuju, Cicho grać, Kobita-ptacha) mají exotičtější nádech.

VLADIVOJNA LA CHIA
Na závěr vystoupí neběžná osobnost naší hudební scény Vladivojna La Chia, česká skladatelka, zpěvačka, textařka, producentka a výtvarnice. Narodila se v roce 1983 v Ostravě. K hudbě se dostala už jako dítě prostřednictvím kreseb, ve kterých znázorňovala své smyšlené kapely a skládala jim fiktivní písničky. Veřejně vystupovat začala už ve 14ti letech s punkovýma kapelama První v předu a Dva bez prvního. V šestnácti se přidala k dívčí big pussy beatové skupině Kočičí číči. V roce 2002 spoluzaložila psychedelic rockovou kapelu Banana, se kterou vydali alba Banana (2003), Trip (2004) a Jungle (2006). Vladivojna své první sólové album Tajemství Lotopu s milostně lyrickými texty, violoncellem, akustickými kytarami a jemnou elektronikou. Album Šraf z roku 2013 se nese v tanečním duchu a částečně bylo natáčeno v San Franciscu. V roce 2014 vydala čtvrté sólové album Tajemství (s)prostěradel, které sama složila a nahrála na jednom opuštěném statku na Vysočině. Ke každému CD také ručně namalovala obal akvarelem (vyšlo číslovaných 400 ks). Od té doby Vladivojna skládá průběžně hudbu pro filmy, divadelní hry nebo audio knihy. V roce 2019 byla s kapelou pozvána do prestižního sálu Kennedyho centra ve Washington D.C. a pak ještě navštivila kluby v San Francisku a L.A.

 Kulturní centrum Turnov, s.r.o.