Písničkářky napříč žánry

Písničkářky napříč žánry

Je to už 5 let, co se v Turnově koná komorní festiválek Písničkářky napříč žánry, aneb Muzikantky - Dámy - Ženy. Za těch 5 let jsme v Turnově přivítali písničkářky napříč žánry, republikou, ale i napříč věkem. V roce 2013 to byly Jitka Šuranská, Lucie Redlová a Dominika Truban (SK), tehdy Fričová, která zaskočila na poslední chvíli za Beatu Bocek. Tehdy se Jitce, Lucii a Beatě název Muzikantky - Dámy - Ženy zalíbil natolik, že pod tímto názvem nějaký čas společně vystupovaly, mj. i na Staročeských trzích v Turnově. V roce 2014 jsme přivítali Ježibabinec ve složení Magda Brožková - Žofie Kabelková - Martina Trchová. V roce 2015  bylo MDŽ Napříč Československem. Jana Šteflíčková z Prahy, Petra Šany Šanclová zastupovala Moravu a ze Slovenska přijela Zuzana Mikulcová. Rok 2016 by se mohl nazvat napříč věkem. Přivítali jsme tehdy mladičkou Annu D., česko-polskou písničkářku AGU a legendu Dášu Andrtovou Voňkovou. Vloni přijala pozvání křehká klavíristka Barbora Mochowá a bránice nám smíchy rozechvěly Saša Niklíčková a Ester Kočičková. 

Už po šesté se tak letos sejdeme v Turnově na Střelnici, opět v den MDŽ, ve čtvrtek 8. 3. 2018 od 19,30 hod. V žánru hiphopu a R´n´B se vám představí místní písničkářka Payya Matys, punkové šansony vám svým altem zazpívá STINKA - Hana Lundiaková s kapelou, a do třetice vystoupí jedna z největších osobností tuzemské world music Jitka Šuranská, tentokrát se svým novým společným projektem s kytaristou Petrem Uvírou.  

Písničkářka Payya Matys, civilním jménem Pavla Matysová, pocházející z Rovenska pod Troskami, zpívá výhradně česky a její písně jsou plné pozitivního myšlení, což není v žánru hiphopu a R´n´B tak časté. Její tvorba se však dotýká i jazzu a blues. Její první album nese název Ze Stínů a přináší nám jasné poselství, abychom z těch stínů vylezli ven na slunce, nadechli se a dívali se na svět s nadějí, že opravdu může být lépe, což obzvláště platí v dnešní rozdělené společnosti.
http://bandzone.cz/payya
 

Za hudebním projektem STINKA stojí persona muzikantky a spisovatelky Hany Lundiakové. Její devizou je nezvykle energická akordeonová hra a sytý alt až kontrast, pronikající do morku kostí stejně jako její nesmlouvavé texty. Punkové šansony s výrazným echem enervujícího rocku, blues, rapu i freakfolku dokážou nabudit atmosféru šamanského rituálu i pekelného orchestru. Stinka odkazuje k tomu prapůvodnímu člověku, přitom ale glosuje nejsoučasnější tragikomedii soudobého světa. Něhu i vztek pěchuje do jednoho mixu. Stinka se po albech Krrrva! a Bído, čau... obklopila trojicí zkušených muzikantů, kterými jsou Holy Fanda - el.kytara, tympánový kotel, Martin Doležal - el.kytara a Tomáš Skřivánek - baskytara.
http://bandzone.cz/stinka
 

Slováckou ambasádu by si v srdci Českého ráje mohla už zřídit Jitka Šuranská, která je v Turnově už téměř jako doma. Tentokrát přijede s Petrem Uvírou, aby nám společně namíchali Sudetsko - slovácké hudební cuvée. Setkání dvou hudebních osobností a světů, tak by se dalo charakterizovat spojení dvou zkušených muzikantů z úplně odlišných hudebních prostředí, majících zcela odlišné hudební kořeny, kteří ale hudbu vnímají a cítí velmi podobně.
Houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská je bezesporu jednou z největších osobností tuzemské world music, ostatně je v této kategorii držitelkou dvou cen Anděl a na třetí je aktuálně nominovaná za Beránky a vlky, společný projekt Jitky a Mariana Friedla a dalších, hledající cesty od kořenů k world music.  
Ani kytaristu Petra Uvíru není třeba hudebním fajnšmekrům dlouze představovat. Můžete ho znát z kapely Ladě nebo Heimat, spolupracuje s divadlem Farma v jeskyni, je vyhledávaným studiovým i koncertním muzikantem, aktuálně spolupracujícím s kapelou Květy.
Zeptaly jsme se Jitky Šuranské, co si o společném hraní s Petrem myslí?
"Naše duo popírá obecné mínění, že kapely sestavené producentem nemohou mít kouzlo přirozené alchymie, která funguje mezi muzikanty, kteří se dají dohromady sami. Nevím, jak mohl Vašek Müller vědět, že s Petrem Uvírou to bude pecka, ale tak dlouho nám to oběma tvrdil, až jsme se setkali, zahráli si a je to pecka!"
http://jitkasuranska.cz/
 

Myslím, že hudební pecky to budou ve všech třech případech. Ostatně, přijďte se přesvědčit sami.
Za sdružení Napříč s.o.s. vás srdečně zve
Martin Holan
 Kulturní centrum Turnov, s.r.o.