Neform Jazz Fest s legendami a hosty ze Slovenska

Neform Jazz Fest s legendami a hosty ze Slovenska

Devatenáctý ročník Neformálního jazzového festivalu nachystal opět pestrou směsici (zdaleka nejen) jazzových lahůdek. Stejně jako v uplynulých čtyřech letech se i letos hudební fanoušci mohou po dva večery na hlavním sále KC Střelnice nechat unášet krásnou muzikou a ti, kdo jazz moc neznají, budou mít letos výjimečnou šanci poznat jeho pestrost.

Domácí scénu zastoupí a celý program v pátek otevře turnovské Duo BigBand, které si i pro tento koncert přizve pár hostů a jejich koncertní program tak bude opět jedinečný a originální. Druhým vystupujícím večera pak bude moderní jazzový big band sestavený ze studentů jazzové katedry VOŠ Konzervatoře Jaroslava Ježka a vedený profesorem Milanem Svobodou, který působí již třináct let a za tu dobu si získal výrazné renomé: v roce 2007 se zúčastnil celosvětové soutěže studentských orchestrů v Monterey v Kalifornii, kde se dostal do finále jako jediný neamerický orchestr mezi šest nejlepších. V roce 2015 se zúčastnil mezinárodní celoevropské soutěže big bandů, kterou již dvacet let pořádá holandský Meerjazz Festival a porotou byl vybrán do kategorie pěti nejlepších orchestrů "TOP CLASS", kde se umístil na výborném třetím místě a o rok později zde skončil z 25 orchestrů dokonce druhý! V témže roce pak ještě získal první cenu na mezinárodní soutěži studentských big bandů, a to v Německu na festivalu "Swingin' Saxonia" v Hohensteinu.

Sobotní program otevře slovenské trio Talent Transport. To se ve své tvorbě zaměřuje na původní instrumentální a vokálně-instrumentální skladby různých hudebních stylů od jazzu přes art rock až po bigbít a posluchači se mohou těšit na progresivní autorský a interpretační styl, který rezonuje především u mladé generace milovníků inteligentní originální tvorby. Není bez zajímavosti, že skupina před několika dny v bratislavském klubu Nová Cvernovka pokřtila své druhé album s názvem Napospas.

Závěr festivalu bude patřit legendární formaci Energit v čele s kytaristou Lubošem Andrštem. Ten vydal v loňském roce skvělou bluesrockovou desku s názvem Time´s Arrow, na níž se po několika desítkách let vrátil k repertoáru, který měl v roce 1973 tvořit obsah debutového alba jeho skupiny Energit. Ale netvořil, neboť Supraphon tehdy sestavě s Ivanem Khuntem, Vladimírem Padrůňkem a Jaroslavem Erno Šedivým nedal šanci. Jako skvělá vzpomínka - a také jako pocta předčasně odešlému baskytaristovi Padrůňkovi - byly natočeny aktuální verze skladeb, se zachováním hudebního ducha té doby.

Novinkou v letošním programu je změna začátku prvních koncertů, které začnou již v 18.30 a na posluchače tak čekají čtyři rovnocenné hudební sety o standardní délce 90 minut. Pokud někde tedy platí pořekadlo „za málo peněz hodně muziky“, pak zde. Těšíme se na vás!


pátek 16. března 2018
18.30 hod. - Duo BigBand & hosté
20.30 hod. - Big Band VOŠ KJJ vedený Milanem Svobodou

sobota 17. března 2018
18.30 hod. - Talent Transport (SK)
20.30 hod. - Energit

 

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.