Neform Jazz Fest 2019

Neform Jazz Fest 2019

Neform Jazz Fest slaví své 20. narozeniny!

Neuvěřitelné? Ale vůbec ne. Že se Neformální jazzový festival letos dočkal svého dvacátého pokračování, to je přece pochopitelné. Vždyť kde jinde by měl takový festival být, než v Turnově, kde žije tolik jazzových muzikantů a fanoušků!

Jubileum oslavíme tradičním dvoudenním večírkem, na němž zahrají opět špičky svého oboru.

PROGRAM:
pátek 15. března 2019
18.30 hod. - Ochepovsky Quintet
20.30 hod. - Jan Smigmator & Friends

sobota 16. března 2019
18.30 hod. - Turnovské jazzové collegium (Bohuslav Lédl & Josef Uchytil a hosté)
20.30 hod. - Zuzana Lapčíková & Emil Viklický


V pátek program festivalu zahájí Ochepovsky Quintet, progresivní kapela skladatele a kytaristy Igora Ochepovského. Ten před třemi lety založil ambiciózní kapelu, jejíž debutová deska I’m The Wind vyšla na jaře 2016 a okamžitě získala řadu pozitivních ohlasů v médiích i v hudební komunitě, Český rozhlas Jazz díky tomuto debutu o kapele psal jako o „největším objevu posledních let.” Kapela mísí prvky jazzu, neo-soulu, ale i vážné hudby a elektroniky a je známá svým ojedinělým eklektickým zvukem, kterým protkává svá energická vystoupení. Na jaře letošního roku vychází nové Live EP, které na rozdíl od prvního CD obsahuje většinu zpívaných songů v podání mladé slovenské zpěvačky Kristíny Mihaľové.

Druhým vystupujícím bude skvělý jazzový a swingový zpěvák Jan Smigmator, který na hudební scéně 21. století s noblesou sobě vlastní ztělesňuje odkaz swingových králů, jakými byli Frank Sinatra, Sammy Davis jr., Dean Martin nebo třeba Karel Hála. Jeho hlas, styl, frázování a láska k jazzu a swingu ho dnes řadí mezi přední interprety tohoto žánru v Evropě. V roce 2008 úspěšně absolvoval Pražskou konzervatoř v oboru zpěv ve třídě jazzové zpěvačky Evy Svobodové a muzikálového zpěváka Josefa Štágra. Už v době studií však Jan Smigmator vystupoval v doprovodu předních českých jazzových muzikantů a orchestrů a v roce 2005 se stal sólistou legendárního Orchestru Václava Hybše, s nímž absolvoval více než 250 koncertů po celé České republice.

V sobotu se jako první představí Turnovské jazzové collegium. Za tímto dosud neznámým názvem se skrývají dvě výrazné jazzové osobnosti našeho města - Bohuslav Lédl a Josef Uchytil. Ano, tito dva pánové spojili své síly, aby vám na jednom pódiu společně předvedli, zač je toho jazzový klavír!

A na závěr festivalu se můžete těšit na fantastickou souhru dvou výjimečných muzikantů - Zuzany Lapčíkové a Emila Viklického. Syntéza různorodých elementů folklórní hudby a jazzu asi nikdy nezněla tak čistě a srozumitelně, jako právě v podání této skvělé cimbalistky a neméně skvělého pianisty. Sami se přesvědčte, s jak nebývalou lehkostí lze interpretovat třeba lidové písně moravského folkloru.

I letos začínají první koncerty již v 18.30 a na posluchače tak čekají opět čtyři rovnocenné hudební sety o standardní délce 90 minut.

Oslavte s námi dvacet let Neformálního jazzového festivalu v Turnově!

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.