Funkin´ Turnov 2020

Funkin´ Turnov 2020

Zatímco řada velkých festivalů oznámila kvůli vládním opatřením přesun konání na podzim, Funkin’ Turnov hodlá zůstat akcí, která jako každý rok, odstartuje letní prázdniny.

Jsme optimisté a věříme, že vláda splní to, co její ministři veřejně deklarují,“ říká Jan Rytíř z pořadatelské kapely Funk Corporation, „tedy že v červnu už se budou moci odehrát akce do pěti set účastníků. My jsme připraveni,“ dodává.

Právě turnovští funkeři si letošní Funkin původně představovali trochu jinak. Funk Corporation letos slaví 20 let od svého založení a její členové chtěli na podium pozvat nejen svou novou zpěvačku Kateřinu Miřejovskou, ale i řadu hostů, kteří v minulosti kapelou prošli a podíleli se na formování její současné podoby. Vládní opatření ale desetičlenné kapele znemožnila zkoušet, a tak se oslava odehraje v jiném termínu. I přesto ale Funk Corporation vystoupí na podiu před KC Střelnice se zbrusu novým repertoárem.

Celé dění 26. června odstartuje pražská formace Adovany.Kdysi jsme chtěli být funky kapela, ale nakonec jsme to nezvládli,“ říkají její členové. Adovany se tak ke groovy rytmice přimíchává pop i rock, a trojice vokalistů se nebojí ani složitějších kompozic a lichých rytmů.

MYDY je česká hudební skupina z Prahy, která působí od roku 2012. Původní jméno Mydy Rabycad skupina v roce 2019 zkrátila pouze na MYDY. Hraje fúzi electroswingu a dalších stylů elektronické hudby, kterou sama nazývá glamtronic. „...jde o zábavný, chytlavý ale přitom propracovaný a inteligentní electropop s řadou odkazu na různé retro styly.“ Podle jejich slov v sobě glamtronic spojuje dva hlavní prvky, kterými se skupina vyznačuje. Jedním je „glam“ s odkazem na velkolepost a prezentaci glamových kapel 80. let ztělesněnou například ve filmu Velvet Goldmine a druhým je mix současné elektronické hudby.

Headlinera letošního ročníku Funkin’ Turnov není potřeba v srdci Českého ráje dlouho představovat. Show kapely Top Dream Company, která se před Střelnicí před čtyřmi lety odehrála za doprovodu hromů, blesků a extrémní průtrže mračen, si pamatuje asi každý. Za tu dobu, co jsme je tu neviděli, ale tahle funky úderka stihla absolvovat koncerty s legendami, jako jsou Kool and The Gang, Freak Power nebo Cory Henry a vydat nové album a další rozpracovat.

16. ročník „Funkinu“ bude asi dost jiný, než jsme byli zvyklí. Přesto všichni pořadatelé doufají, že bude představovat jakousi pomyslnou bránu do svobodnějšího světa, kde se nebudeme muset jeden druhého bát a skrývat se před sebou. A jaký jiný styl by k tomu měl přispět, než právě funk.

 


Kulturní centrum Turnov, s.r.o.