Duo Absoluto(Turnovské hudební večery 2021/2022)

Duo Absoluto

Náhradní program za zrušený pořad Otvírání studánek.


Akordeonisté Martin Kot (19) a Viktor Stocker (12), oba držitelé prestižního ocenění Zlatý oříšek, dnes již navzdory útlému věku patří ve svém oboru k světové špičce. Své umění prokázali již na celé řadě mezinárodních soutěží. V poslední době si navzdory koronaviru razí cestu do celého světa prostřednictvím prestižních online soutěží.

Oba muzikanti mají mnoho společného. Nejenže se upsali hře na akordeon, který si sami nezávisle vybrali již v mateřské škole, ale jsou také držiteli ocenění Zlatý oříšek, absolutními vítězi ústředního kola Národní soutěže základních uměleckých škol a laureáty mezinárodních akordeonových soutěží v tuzemsku i v zahraničí (např. USA, Velká Británie, Rakousko, Německo, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Maďarsko ad.). Oba chlapci dosáhli těchto ojedinělých úspěchů nejen díky mimořádnému talentu, ale především díky své nezměrné píli a houževnatosti. Ve svém úsilí nepolevují ani v době koronaviru.

Martin studuje u profesora Ladislava Horáka na Pražské konzervatoři, Viktor je žákem přední české akordeonistky Markéty Laštovičková na Základní umělecké škole J. V. Stamice v Havlíčkově Brodě. Chlapci se pak společně pod vedením těchto pedagogů věnují i komorní hře, přestože bydlí v různých koutech republiky.

Navzdory mladému věku mají na svém kontě již několik celovečerních koncertů, například v rámci Festivalu Aloise Motýla v Šumperku či na Festivalu vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému v Napajedlech. Další pozvánky na ně už čekají, jakmile epidemická situace umožní konání kulturních akcí. Kromě společného koncertování v České republice pak Martina čeká také v listopadu 2021 koncertní turné po Japonsku.

Do koncertních sálů vnášejí jedinečnou atmosféru a jejich vystoupení se setkávají s obrovským nadšením publika. Na své koncerty je již pravidelně zve například virtuóz Jaroslav Svěcený. Martin koncertoval s Václavem Hudečkem, Vladimírem Brabcem a několika českými filharmoniemi, Viktor vystoupil na galakoncertu v Senátu ČR, Koncertu naděje, který bude v příštích měsících vysílat ČT Art, a zahrál si například s violoncellistou Tomášem Jamníkem či koncertním mistrem Janem Fišerem.

 

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.