Básníci ticha 2019

Básníci ticha 2019

Délka rezervace 30 dní.

ZAKOUPENÉ VSTUPENKY SE NEVRACEJÍ ANI NEVYMĚŇUJÍ!Letošní festival Básníci ticha bude věnován kytaristovi a fotografovi Romkovi Hanzlíkovi († 1.6.2019)

Romek Hanzlík, vlastním jménem Jaromír Hanzlík, byl český hudební manažer, kytarista a fotograf. V letech 1985 až 1996 byl členem kapely Už jsme doma. Roku 1999 vydal knihu Amerika, Američka aneb kde jsou doma Už jsme doma, která obsahuje jeho zápisky z turné kapely po Spojených státech amerických. Narodil se 20. listopadu 1961 v teplicích a opustil nás na počátku letošního června. Odešel po krátké těžké nemoci ve věku 57 let.

Na festivalu proběhne výstava jeho fotografií a celým večerem nás budou provázet Anna-Marie a Matyáš Hanzlíkovi (dcera a syn).

  Festival hudební alternativy Básníci ticha, který vznikl jako vzpomínka na Milana Hlavsu a jehož posláním bylo a stále zůstává mapovat a představovat všechny zajímavé a nové projekty nejen na alternativní hudební scéně, se letos uskuteční již poosmé.

Za tu dobu si festival získal pevné místo v nabitém kalendáři letních celorepublikových akcí, snad proto, že jeho ambicí není soupeření s komerčními festivaly, ale právě naopak - tento hudební festival je pro celou rodinu a diváci se na něj pravidelně vracejí. Jistě je to kvůli programu, ale do značné míry i pro jeho uvolněnou a přátelskou atmosféru, kterou oceňují „staří bardi“ stejně jako jejich vnuci...

LINE UP:
15.00 - SNAP CALL
16.45 - TOMÁŠ PALUCHA
18.30 - MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY
20.15 - CHIKI LIKI TU-A
22.00 - DUNAJ
23.45 - HUDBA PRAHA BAND

ÚČINKUJÍCÍ:

SNAP CALL

Rock’n’rollová skupina z Turnova byla založena roku 2012. „Snap Call se pohybují v mixu vlivů blues rocku, hard rocku, motorkářského rock’n’rollu, jižanského rocku a dokonce byste vystopovali názvuky dirty country.“  (Milan Slezák, Rock a Pop 8/2014). V roce 2015 vypustili debutový singl She’s On Fire s videoklipem. V létě 2016 potom vydali singl s klipem Blueberry. V květnu 2016 se Snap Call v rámci soutěže Radia Beat dostali do finálové trojce, z kterých si AC/DC vybírali svou předkapelu na jejich koncert v Praze. Na jaře 2017 doprovázeli kapelu Wohnout na jejich Jarní unplugged tour. V listopadu 2017 vydává kapela singl Golddigger.
www.snapcall.cz


TOMÁŠ PALUCHA
T P je proměnlivá kapela, složená z muzikantů kolem ústřední dvojice Jana Tomáše a Libora Paluchy. Momentálně čítá čtyři členy, kromě původních dvou členů také bubeníka Regála známého z Kovadliny nebo Priessnitz a zvukového mága Tomáše Vondru z Orient. Jejich poslední alba Guru (2016) a novinka Čaro (2018) kapelu rázem dostala do širokého povědomí a dočkala se bezvýhradně nadšeného přijetí kritiky. Guru, plná skvělých hostujících muzikantů z ČR i zahraničí, figurovala prakticky ve všech výročních anketách a žebříčcích mezi deskami roku, Čaro má podle dosavadního ohlasu nakročeno úplně stejně... Muzika, kterou vytváří vás dost možná překvapí svou přístupností. Zvuk tvrdých kytar využívá jen zřídka, daleko víc se nese v poklidném tempu a pozvolném rozvíjení nenápadných motivů, plíživě a hypnoticky gradovaných až do noisových pasáží. Neokázalá, vtahující, obrazotvorná a svobodná hudba, která se vymyká škatulkám, staví hlavně na jemné souhře dvou kytar, obejde se až na výjimky bez zpěvu a na koncertech ji příznačně doprovází projekce.
www.tomaspalucha.com


MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY
Nezaměnitelný zvuk a pocit, hudba v krajině a krajina v hudbě, půlnoční úplněk a skály vyprahlé poledním sluncem, ranní mlha a první večerní hvězda, lidé na cestě a neviditelné bytosti lesa, písně zdánlivě zaniklého starého světa. Kapela Majerovy brzdové tabulky působí na naší scéně od roku 1986. Za tu dobu vzniklo pět řadových alb, z nichž Gabréta bývá hodnocena jako jedno z nejvýznamnějších pro devadesátá léta české scény. Charakteristický zvuk kapely je dán kombinací saxofonů, klarinetu, mandocella, violoncella, bezpražcové baskytary a především nezaměnitelného altu Andrey Landovské. Hudba MBT je velmi svébytná, žánrově stojí někde na pomezí folkrocku a world music. Texty jsou průvodcem po české i moravské krajině a jejích dávných příbězích.
www.majerovky.cz


CHIKI LIKI TU-A
Prešovská alternativní formace Chiki Liki Tu-a vznikla v roce 1994 v sestavě Martin Višnovský, Marián Ivan, Peter Šima. Od té doby se personální složení kapely několikráte změnilo, i přesto stihlo odehrát na sedm stovek koncertů v deseti zemích. Jedním ze zlomových mezníků skupiny byl rok 2004, kdy po neuvěřitelném a pro kapelu zároveň nepochopitelném úspěchu písničky „Laska moja de si“ byli nominováni na cenu kritiky Aurel za „Objev roku“ a „Obal roku“. V současnosti sestavu kapely tvoří Martin Višňovský, Luboslav Petruška a Tomáš Višňovský, kteří svou alternativní, ale přesto velice zábavnou tvorbou na hranici folku, funku a punku umí vytvořit skvělou atmosféru.
www.chikiliki.sk


DUNAJ
Když se hudebníci Dunaje po letech sešli při natáčení filmu Dunaj vědomí, našli znovu chemii, která je dříve spojovala. Přeskočila jiskra, a skupina se rozhodla obnovit činnost. A to v sestavě, která zaznamenala největší úspěch. Chybět bude pouze Jiří Kolšovský, jeho pěveckých partů se ujme zbytek kapely. Páteř vystoupení budou tvořit zpočátku zejména skladby z nejsilnějšího období Dunaje (Dudlay), postupně budou zařazeny zcela nové písně vycházející z nejlepších tradic Dunaje, které posléze vyústí v nové album. Nejedná se tedy o klasický comeback, ale o novou energii, se kterou Dunaj znovu započne hudební dráhu.
www.dunajmusic.cz


HUDBA PRAHA BAND
Charakteristický souzvuk kytar bratří Zatloukalů, zakládajících členů skupin Jasná Páka a Hudba Praha, doplněný dunivou basouvou kytarou Jirky Jelínka je zárukou původního soundu kapely. Sestavu doplňují bubeník  Pavel Skala, zpěvák Zdeněk Hnyk, jehož hlas můžete znát z vysílání pražského Radia 1, vokalistky Jarmila Jamajka Koblicová dlouholetá opora Hudby  Praha a Lucie Lů Jandová, spolu se saxofonistou Jakubem Doudou. Hudba Praha Band hraje největší hity Jasné páky a Hudby Praha jako Zákon o zachování energie, Špinavý záda, Pal vocuď, Cizej chlap, Holka Tonka, To tak, Marihuana, Máma táta, Můry, Lunapark …
www.hudbaprahaband.cz


Partnerem akce je Liberecký krajKulturní centrum Turnov, s.r.o.