Básníci ticha 2018

Sedmý ročník festivalu představí opět výrazné osobnosti i „nové“ tváře alternativní scény.
LINE UP:
16.00 - 17.00 NAUZEA ORCHESTRA
17.30 - 18.30 KALLE
19.00 - 20.00 MODRÉ HORY
20.30 - 21.30 ETURNITY
22.00 - 23.00 FURT ROVNĚ
23.30 - 00.30 BUDOÁR STARÉ DÁMY
NAUZEA ORCHESTRA
Ústecká scéna, to nejsou jen Houpací koně. V posledních letech se čím dál hlasitěji o slovo hlásí také indie elektronická Nauzea Orchestra. Ta loni vydala svou čtvrtou desku Štěstí, na které plynule navazuje na postpunkovo-industriální skladby z předešlé nahrávky Dobro. „Ústecká kapela je jako oživení v sále – v sále s venkovským bigbeatem a se stoly ulepenými od piva,“ napsal o kapele Jiří Imlauf ze spřátelených Houpacích koní.
KALLE
Tři roky po vydání debutu Live from the Room ceněného posluchači i kritiky Kalle vydali své druhé album s názvem Saffron Hills. Desku si dvojice Veronika Buriánková a David Zeman opět nahrála doma na pásový rekordér a způsobila s ní opět řádný rozruch, který vedl až k zisku prestižního ocenění Vinyla za rok 2017. „Kalle na své druhé desce přivedli k dokonalosti svůj zvuk postavený na intimní výpovědi a maximálně účelném nástrojovém minimalismu. Poslouchat Saffron Hills je jako vstoupit do utopického světa, v němž už zvítězila láska,“ říká hudební publicista Karel Veselý.
MODRÉ HORY
Za poetickým názvem Modré hory se skrývají dvě výrazné osobnosti slovenského hiphopu Lyrik a Bene. Místo excentrického rapového projevu však zaujmou svou civilností a autentičností. Jejich popis normálních podob života Slovenska nabízí „krásu v obyčejnosti“. Modré hory se sice hlásí ke klasickému hiphopovému soundu 90. let, ale zároveň si libují v experimentech. Na konci roku 2013 vydali na Slnko Records nahrávku Big Beat, která byla nominovaná na hudební ceny Radio_FM Awards a vloni oslavili deset let společné existence. K tomuto svému výročí pánové vydali také nové album Luxus Clan.
ETURNITY
Herečka, zpěvačka, skladatelka, textařka, baskytaristka, překladatelka a publicistka Eva Turnová působila ve skupinách Odvážná srdce, DG 307, Půlnoc, Zbytky charismatu, The Plastic People Of The Universe. V roce 2000 si pořídila vlastní hudební projekt Eturnity. Těžiště tvoří skladby, které hrála již s PP a také samozřejmě řada nových. Základní trio tvoří její baskytara a zpěv, klávesy a bicí, často se jako host objevuje další „plastik“ Vráťa Brabenec anebo Dušan Vozáry s kytarou. Nevíme zatím, jaká sestava přesně přijede, ale koncerty jsou vždy plné spontánní energie, vytříbené poezie a nepřehlédnutelné elegance.
FURT ROVNĚ
Pětičlenná kapela Furt rovně z Loun okolo zpěváka a pianisty Marka Mikuláška se věnuje nadžánrové fúzi klavírně založeného rocku ovlivněného undergroundem, jazzem, chansonem, ale také etnickou a klasickou hudbou. Během koncertu představí kapela své dvě tváře. Na začátku s jejich autorskými písněmi a na závěr jako PVO Tribute, tedy jako kapela hrající písně skupiny Psí vojáci...
BUDOÁR STARÉ DÁMY
Působilo to jako zjevení, když se na hudební scéně objevil Budoár staré dámy. Kapela od počátku oplývala nebývalou energií podpořenou osobitou poetikou a nesporným charismatem frontmanky Marty Svobodové. A i když byly považováni za pokračovatele tradic brněnského alternativního rocku, udržují si svou poetickou a přemýšlivou povahu kombinovanou s jistou dívčí naivitou. Budoár staré dámy během let skutečně vyzrál.