Rakovinu nevyléčíš(Modrý kocour)

Rakovinu nevyléčíš

Kniha Rakovinu nevyléčíš Denise Learyho, amerického komika, scénáristy a režiséra, přezdívaného „rozzuřený bavič“, se stala předlohou divadelnímu spolku Frikulíni k jejich stejnojmennému představení.

Předloha vypráví o závislostech – cigarety, veganství, tvrdé drogy… Vzhledem k tomu, že předloha nabízí až příliš mnoho reálií výsostně amerických, soubor se dokázal dobře vypořádat s úpravou textu předlohy pro českého diváka i se způsobem, jak zdařile doplnil původní texty vlastními texty autorskými. Z původně autorem nabízené škály drog a typů závislosti si vybrali Frikulíni jako stěžejní téma inscenace cigarety.

Téma je většině členů souboru blízké. Zatímco v Learyho podání šlo o stand up, Frikulíni rozehrávají na daná témata pointované scénky a krátké, vzájemně tematicky propojené příběhy. Inscenace se otevírá velmi vtipným prologem, odkazujícm na první z biblických kapitol. Na vrcholu stvoření světa se ocitá jako zlatá špice nad biblickým pomníkem skvoucí cigareta. Od ní se pak přirozeně odvíjí další sled scének a situačních anekdot – některé jsou dotaženější a zdařile vypointované, na některé ještě jistě čeká další cizelování a dozkušování.

Hrají Frikulíni (Liberec)


Další podrobnosti a informace o festivalu, vstupném a kompletní program naleznete na www.festival-modry-kocour.cz.

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.