Asanace

Asanace

ABONENTNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

Více o abonentních řadách v ABONENTNÍM KATALOGU.


„Až po dlouhém naléhání mnoha poctivých lidí jsem přijal ten nevděčný úkol, obnovit tady pořádek.“

K výročí nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla uvedlo Klicperovo divadlo hru Asanace. Režie se ujal Havlův dlouholetý přítel a zároveň jeho dvorní režisér Andrej Krob. Skupina architektů je povolána do nejmenovaného malebného městečka se středověkým hradem, aby zde provedla jeho asanaci a uvolnila tak prostor pro nové sídliště. Celkem rutinní úkol však architektům naruší jedna zdánlivě bezvýznamná petice... Václav Havel hru napsal v roce 1987 jako reakci na komunisty centrálně plánovanou politiku rozvoje městského bydlení, jež byla charakteristická výstavbou nevzhledných sídlišť, která často vznikala na úkor vzácné historické zástavby řady měst.

Asanace je téměř shakespearovskou tragikomedií s humorem místy skoro třeskutým, v níž absurdní je jen a jen situace, která s Havlovými hrdiny cvičí jak vítr s osikou. Co je pro ni vánek, pro lidskou povahu může být vichrem. Říkáme absurdní, ale není to přesné: všichni, i ti, kdo nezažili absurditu normalizace, dobře poznají aroganci jakékoliv moci, její nevypočítatelnost a nepředvídatelnost, dobře rozumí strachům, i těm vlastním, a hlavně frázím, které jsou vlastně, jak bývá u Václava Havla zvykem, hlavní postavou celé hry.

hrají: František Staně, Kamila Sedlárová, Jan Sklenář, Jan Bílek, Jiří Zapletal, Martina Eliášová, Sára Venclovská, Jan Vápeník, Marek Šimon, Josef Čepelka, Ladislav Svoboda, Lenka Loubalová

režie: Andrej Krob
scéna a kostýmy: Jan Dušek

délka představení: 2 hodiny s přestávkou

Klicperovo divadlo Hradec Králové

Představení uvádíme v rámci oslav 100. výročí založení republiky.

Kulturní centrum Turnov, s.r.o.