Změňte svou identitu na Maškarním bále

Plesová sezóna je každoročním vyvrcholením kulturního roku. Období plesů je přehlídkou nejen překrásných šatů a šperků, které udělají z každé ženy dámu, ale také elegantních obleků a perfektně naleštěných manžetových knoflíčků. Letošní plesová sezóna na Střelnici ale nabídne možnost přijít na ples tak, jak byste si nepředstavovali, čeká nás totiž Maškarní bál!

Historie plesů sahá až do 15. a 16. století a za úplně první plesy jsou označovány události na španělských a francouzských královských dvorech. Tehdejší plesy měly jasný řád a tanec představoval něco mnohem, mnohem náročnějšího a sofistikovanějšího, než to, jaký tanec je na plesech k vidění dnes. Sám král Ludvík XIII. byl tvůrcem párového tance s názvem merleson, který se tančil celou hodinu a měl hned šestnáct figur.

Postupem času se plesy, ačkoli stále výhradou šlechty, stávaly oblíbenou zábavou v dalších zemích. V Polsku tak například vznikl podobný tanec merlesonu, nesoucí název kotilion. Tance známé nám, například valčík, se na scénu dostávají až na konci 18. století. (Valčík nebyl z počátku přijat a byl dokonce označován za nemravný.)

V průběhu 19. století se plesy natolik rozšířily a změnily svou podobu, že se jim také začalo říkat bály a pořádaly je různé společenské spolky. Tento druh zábavy tak již nebyl pouhou výhradou vyšších vrstev. Pokud se ptáte, kdy se odehrál vůbec první český bál, bylo tomu v únoru roku 1840.

Maškarní plesy v Evropě píší svou historii od 18. století, kdy účastnící plesů (zprvu ve dvorské a zámecké kultuře) přicházeli v maskách. Na scéně se také objevují škrabošky, které sloužily výhradně k zakrytí osobní identity. A s touto myšlenkou se konají maškarní plesy dodnes. S maskou nebo škraboškou se stáváme jinými lidmi a je tedy pouze na vás, kým se letos stanete vy!

Letošní historicky první Maškarní bál pro dospělé, pořádaný Kulturním centrem Turnov na velkém sále turnovské Střelnice dává možnost všem, v nichž někde hluboko dřímá malé dítě a kteří chtějí vyrazit na ples v převleku a užít si neotřelou zábavu.

Na letošním plese vám k tanci a poslechu bude hrát jedinečné uskupení M.T.O. Universal z Prahy, které lze s trochou nadsázky označit za nejoriginálnější hudební spolek této země. V jejich repertoáru jsou veškeré hity napříč hudební scénou od 60. let do součastnosti.

Těšte se na Františka Skálu, Tomáše Hanáka, Zdeňka Lhotského, Lenku Vychodilovou a další známé umělce, kteří vám průběh večera zpestří písněmi od Elvise Presleyho a Toma Jonese přes Franka Sinatru a Pavla Lišku až po Janu Kratochvílovou a Hanku Zagorovou. A krom toho - celý orchestr vystupuje též v originálních kostýmech a zpěváci je mění téměř na každou píseň.

Založení kapely M.T.O. Universal iniciovali Zdeněk Lhotský a František Skála již v roce 1987. Poprvé skupina zahrála u příležitosti zakončení umělecké sezóny v hospodě Na Kačabce v pražské Hostivaři právě v roce 87. Zpočátku MTO koncertovalo víceméně v uzavřených společnostech (vernisáže, svatby přátel), dnes je hvězdou zábavní scény.

Přijďte společně s námi psát historii a nezapomeňte své masky!

MAŠKARNÍ BÁL PRO DOSPĚLÉ
10. února 2018 od 20 hodin

VSTUPENKY

-RH

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.