Zahajujeme předprodej na zářijové Básníky ticha

Hudební festival Básníci ticha 2017 se již tradičně odehraje na začátku září letošního roku a opět bude ke slyšení to nejlepší ze současné české alternativní hudební scény. Chybět nebude Vltava či Květy a největším lákadlem je bezesporu Půlnoc.

Jako první vystoupí formace ZA-BEAT!, rockoví folkaři, kteří speciálně pro letošní Básníky ticha připravují dokonce několik novinek. Následovat bude Vltava s ikonickými hity „Prasátko“ či „Bezvadnej chlap“ s nezaměnitelným Robertem Nebřenským v čele. Dále se představí písničkář Mirek Kemel, kterému bude sekundovat Josef Prexl, oceňované uskupení Květy a také brněnské uskupení Mucha. Večer potom symbolicky uzavře skupina Půlnoc, která vznikla v roce 1988 na základě tehdy se rozpadlých The Plastic People Of The Universe.

O kapelách podrobněji:

ZA-BEAT!

Neustále se měnící kapela jak v obsazení, tak i v projevu, hrající nepravidelně skoro dvacet let vlastní tvorbu nyní připravuje program specielně pro festival Básníci ticha, kde zahraje několik nových skladeb. Současná sestava - Jarda Špína (kytara), Jarda Dvořák (basa), Filip Valkoun (kytara), Láda Vokřínek (housle), Katka Matysová (zpěv), Jirka Nejedlo (bubny). Nelze nevzpomenout těch kteří s kapelou hráli a nemalou měrou přispěli k existenci a proměnám tohoto tělesa. Roman Vaněk, Výtek Jíra, Milda Masník, Petr Schindler a Jarda Pácal.

VLTAVA

Nezaměnitelná kapela v čele se zpěvákem, kytaristou, básníkem a hercem Robertem Nebřenským představuje nyní svůj aktuální repertoár, ale v playlistu nebudou chybět ani ikonické hity „Prasátko“, „Bezvadnej chlap“ nebo „Marx Engels Beatles“!

MIREK KEMEL & JOSEF PREXL

Písničkář Mirek Kemel se hudbě věnuje od středoškolských let, ve druhé polovině osmdesátých let pravidelně hrával v žižkovských hospodách na kytaru a foukací harmoniku a již tehdy začaly vznikat jeho první autorské písničky. V roce 2007 objevil tahací harmoniku a její kouzlo jej úplně dostalo. Velký důraz klade Mirek Kemel na texty, z velké většiny inspirované skutečně prožitými událostmi. Snaží se pod jednoduchými příběhy hledat něco, co nás přesahuje. I když každý člověk má příběh rozdílný a individuální, prožitky se liší v místě, čase a intenzitě, existuje něco pod tím - základní příběh, který máme všichni podobný. Mirek Kemel zpívá své autorské písně  a doprovází se na akordeon, kytaru a ukulele. Sekundovat mu bude Josef Prexl (perkuse, bicí). 

KVĚTY

Skupina KVĚTY existuje už od začátku tohoto tisíciletí. Po celou dobu se výrazně měnil její zvuk. Počínaje rokem 2016 hraje ve nové sestavě, zaměřené více na elektroniku. Ačkoliv je experimentální a hledačská, počet jejích posluchačů se rozrozstl do velmi širokého spektra. Oceňovány jsou silné texty, aranžérská barevnost, brilatní výtvarné řešení obalů desek, živelné koncerty a přítomnost humoru. Téměř všechna alba byla nominována na cenu Anděl, třikrát (2006, 2009, 2015) také cenu získala. Alba jsou vysoce oceňována v anketách různých rádií (Radio Wave, Proglas..) Mezi dalšími cenami získala skupina i cenu Vinyla.

MUCHA

Brněnská pseudopunková formace sdružená kolem písničkářky a podivínky Nikoly Muchové, jež se do povědomí společnosti dostala svým nevybíravým vystupováním, podivným účesem a zejména svými provokativními písněmi oslavující mužskou neschopnost, genderovou nespravedlnost, různé úchylky, menšinový útlak, život v moravské metropoli a jiné podivnosti života. S kytarou vystupuje od svých 15 let a tvrdí, že se na ni stále nenaučila hrát. Kapela Mucha vznikla v roce 2013. Bezprostředně poté, co se M.E.Kyš perský z kapely Květy nechal Nikolinou hrou na kytaru doslova uhranout, splašil kytaristu Petra Zavadila a bubeníka Šťěpána Svobodu, naučil se na baskytaru a dal vzniknout dodnes působícímu tělesu, jež obráží kluby a festivaly po celé České republice.

PŮLNOC

Po takřka dvacetileté pauze se původně pouze na jeden koncert dala znova dohromady skupiny Půlnoc, která vznikla v roce 1988 na základě tehdy se rozpadlých The Plastic People Of The Universe, legendy, kterou netřeba blíže představovat. V roce 1992 skupina Půlnoc ukončila svou činnost, později byli opět obnoveni The Plastic People a začátkem roku 2001 Mejla Hlavsa náhle zemřel. Letos ve lednu, kdy uplynulo 10 let jeho od předčasného skonu, vystoupila (po takřka dvaceti letech) Půlnoc na večeru, věnovaném vzpomínce na tvorbu a talent Mejly Hlavsy. Půlnoc dodnes koncertuje, zcela minimálně, proto se každý koncert stává mimořádnou událostí.

BÁSNÍCI TICHA 2017
před Střelnicí
sobota 2. září od 15 hodin
vstupné v předprodeji 270 Kč / na místě 350 Kč
studenti 135 Kč, děti do 15-ti let zdarma

VSTUPENKY

File admin/_projectSetting/E2u_base_setting.xml not valid!
/var/www/clients/client1/web88/web/admin/_core/classes/Xml/Xml.php [57]