Výstava Křivky a linie ozdobí KUS

Kulturní kavárna KUS od středy 8. března hostí výstavu Zdeňka Pilaře a Jiřího Šťastného. Výstava fotografií členů Fotoklubu Safír Turnov tak doplní již probíhající výstavu Okno do duše, která je k vidění ve foyer KC Střelnice.

Vernisáž výstavy proběhne tuto středu v 16 hodin. Výstava bude k vidění téměř do konce dubna. 

O autorech

Zdeněk Pilař

Narodil se v první polovině minulého století a první fotografické krůčky datuje zhruba do čtrnácti let. Zdaleka prý ale nešlo o nějakou cílevědomou tvorbu.

Prvním impulzem k vážnějšímu zájmu o fotografii jako tvůrčí činnost byl úspěch ve fotografické soutěži v době výkonu základní vojenské služby v šedesátých letech. Od toho momentu byla však cesta k opravdové tvůrčí fotografické činnosti ještě hodně dlouhá.

Teprve se vstupem do Fotoklubu Safír v roce 1980 měl konečně možnost své fotografie srovnávat s jinými, vyslechnout si názor na ně a učit se ze zkušeností ostatních. A také si najít svoji parketu, kterou se nakonec stala především krajinářská fotografie, i když se samozřejmě nevyhýbá ani jiným tématům.

Inspiraci našel především v tvorbě takových autorů jako Jiří Havel, Sigfried Weiss či Jiří Bartoš. S fotoklubem měl možnost své fotografie prezentovat ve fotografických soutěžích a na společných výstavách doma i v zahraničí, dostavily se i úspěchy v podobě ocenění ve fotosoutěžích.

Patří ke generaci, v jejímž životě došlo až k neuvěřitelným změnám snad ve všech oblastech, tedy i ve fotografii. Od klasické černobílé fotografie přes barevnou, zpracovávanou klasickou mokrou cestou, až po současnou digitální techniku. „Tohle všechno jsem měl možnost si vlastnoručně odzkoušet, zažil jsem prohry i úspěchy, prožil překrásné kamarádství se spoustou stejně „postižených“ lidí. A to považuji dnes ve své dosavadní fotografické činnosti za nejkrásnější a nejcennější životní výhru,“ komentuje svou kariéru Zdeněk Pilař.

Jiří Šťastný

Vystudoval SPŠ v Jičíně, následně Technickou Univerzitu v Liberci a nyní pracuje v oboru IT. Všechen svůj volný čas věnuje poznávání a ochraně přírody. Již od dětství objevuje její tajemství, nejprve s dalekohledem, později s fotoaparátem.

V současnosti je předsedou základní organizace ČSOP Bukovina, ve které spolu s ostatními členy usiluje o zachování přírodního bohatství rodného kraje. Třetím rokem je členem Fotoklubu Safír Turnov.

Ve fotografii se snaží zachytit neopakovatelné okamžiky a děje v přírodě především v oblasti Českého ráje. Podniká však i delší výpravy, zejména za jeřáby popelavými, na jejich jarní a podzimní shromaždiště.
 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.