Výstava fotografií Kozákovské stráně začíná

Výstava „Kozákovské stráně“ je tvořena souborem fotografií Pavly Bičíkové a Miroslava Trávníčka, dvou fotografů a cestovatelů, kteří žijí na Kozákově. V průběhu let na svých fotografiích zaznamenali kozákovskou krajinu v proměnách času. Na svých snímcích zachytili až „neskutečné“ výhledy z vrcholu hory do Českého ráje, do Krkonoš či do Jizerských hor.

Výstava vznikla jako hold kopci, který jim je inspirací pro cesty do cizích krajin a zároveň domovem, kam se vždy rádi vrací. Navazuje také na nedávno vydanou knihu o Kozákově „Kozákov - příběh hory“, kterou oba tvůrci ozdobili svými fotografiemi. Název výstavy si autoři vypůjčili ze zlidovělé písně o Kozákovu, která se stala „hymnou“ místních obyvatel.

Kozákovské stráně
„Kozákovské stráně, sluncem zlacené, pravdy čisté lásky jsou posvěcené,
kozákovské stráně, samé kamení, tam za mnou chodilo mé potěšení.
Na pasece břízka a k potůčku stráň, pod ní leží víska malá jako dlaň,
malá, ale krásná, bůh ji opatruj, tam jsem byl já mladý, tam byl domov můj.
Na pasece břízka a k potůčku stráň, pod ní leží víska, malá jako dlaň,
malá, ale krásná, ze všech jediná, kdo tam prožil mládí, nezapomíná.“

 


Pavla Bičíková, Ing., (* 17. srpna 1963 Přílepy) je vášnivou fotografkou a cestovatelkou. O své zážitky z cest po celém světě i o své fotografie se dělí na cestovatelských přednáškách, které spatřily již tisíce diváků po celé České republice.

Její velkou láskou je Český ráj. Téměř celý život pracovala v oblasti rozvoje cestovního ruchu a propagace Českého ráje. Dnes se věnuje převážně fotografii a přednáškové činnosti. Ve všech ročních obdobích, za svítání nebo se soumrakem, za sluníčka, za deště i v bouřce se vydává s fotoaparátem na svá zamilovaná místa a snaží se zachytit na fotografiích genia loci známých i méně známých míst Českého ráje. Právě promítání fotografií z Českého ráje a vyprávění příběhů o lidech, kteří zde žijí a vytváří „ráj“, patří k jejím nejoblíbenějším přednáškám.

V dnech 2. 5. – 15. 6. 2019 si můžete na chodbách turnovské radnice také prohlédnout její výstavu fotoobrazů „Český ráj – známý a neznámý“.


Miroslav Trávníček- fotograf ( *21.7.1950 v Brně) vyrůstal na Moravě (ve Zlíně) kde dokončil základní školu a vystudoval chemickou průmyslovku. Fotografovat začal už v mládí ale vážněji začal fotografovat až při svých horolezeckých výpravách do Tater, Karpat a na Kavkaz. Později, když to režim umožnil, rozšířil svoje cestování do Dolomit, Alp i Kanady. 

Fotografoval i krásy Islandu, Skandinávie, Irska a Ruska. Svoje fotografie vystavoval při výstavách fotoklubu Safír v Turnově. V současné době vede kroužek mladých fotografů ve Středisku volného času Žlutá ponorka v Turnově.

Ve volném čase hraje divadlo s ochotníky spolku Máj v Tatobitech. Žije s manželkou v osadě Bačov na Kozákově kde už několik let fotografuje krásu skal na úbočí kopce.


 

Červen 2023
po
út
st
čt
so
ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.