Vyhlášení výsledků 3. online Kavárenského kvízu

Ve čtvrtek 5. listopadu by za normálních okolností proběhl v kavárně KUS další z Kavárenských kvízů. Bohužel se ale kvíz uskutečnit nemohl, proto jsme se již potřetí přesunuli do virtuálního světa a připravili pro vás online kvíz, který byl díky webové aplikaci Google Docs dostupný úplně všem.

Kvízu se za tři dny zúčastnilo celkem 60 soutěžících. Podle jistých zdrojů se zúčastnili nejen Turnovští, potažmo Českorajané, kterých byla naprostá většina, ale i přespolní – hned několik soutěžících se ke kvízu přihlásilo například i z Trutnova. Nechyběli ani staří známí, které běžně vídáme při kvízových setkáních v kavárně KUS.

I tato online verze kvízu měla stejný systém otázek, jako kvíz tradiční. Tedy pět okruhů po deseti otázkách doplněných jednou bonusovou otázkou. Celkem mohli soutěžící získat 65 bodů. Ze statistik víme, že průměrný počet bodů činil 32,5. Nejnižší skóre bylo 15 bodů a nejvyšší 53. Přičemž hned sedm soutěžících utržilo 41 bodů (nejčastější skóre). Gratulujeme všem, kteří se dokázali přehoupnout přes bodovou hranici 40 bodů (celkem 12 soutěžících) a všem děkujeme za účast. 


VÍTĚZOVÉ 3. ONLINE KAVÁRENSKÉHO KVÍZU

Martin Kudibal (53/65)
Adéla Růžičková (48/65)
Veronika Hendrychová (45/65)

Gratulujeme!

Kvíz zůstává i nadále aktivní, vyzkoušet si ho můžete tedy i dodatečně.
Stačí kliknout ZDE a kvíz se spustí.


Kvíz pod drobnohledem

Zajímá vás, jaké otázky soutěžícím šly? A u kterých správné odpovědi naopak vázly? Projděte si následující rozbor.

1. OKRUH: ČESKÝ RÁJ
Hned čtvrtá otázka „Co je symbolem Českého ráje?“ se stala nejčastěji správně zodpovězenou otázkou nejen v tomto okruhu, ale i v celém kvízu. Celkem získala 59/60 správných odpovědí. Ano, jsou to Trosky. Druhá otázka, která málo koho nachytala, byla „Které z měst v Českém ráji vyniká svou sklářskou výrobou?“ Na tu odpovědělo správně 57/60.

Oproti tomu otázka „Který z uvedených rybníků neleží v českém ráji?“ měla jen 26/60 správných odpovědí. Správnou odpovědí byl Korytný rybník, který ve skutečnosti leží mezi Klatovami a Blatnou. Rokytnický rybník, Vidlák a ano i Křižák v Českém ráji skutečně jsou. Druhá otázka, v níž se bodovalo jen zřídka, byla „Která z budov na Náměstí Českého ráje je nejstarší?“ Skóre 12/60. Nejstarší budovou na Náměstí Českého ráje je radnice, jelikož se její původní stavba datuje do let 1526/7, druhou nejstarší budovou je Kostel svatého Františka z Assisi (1655), poté původní kašna (18. století) a nakonec budova spořitelny, která nahradila historický dům teprve v roce 1906.V bonusové otázce jsme se ptali „Kdo jako první nazýval Český ráj Českým rájem?“ Odpověď, kterou jsme hledali byla - návštěvníci lázní Sedmihorky, bod jsme uznávali těm, kteří uvedli Václava Durycha, od nějž pochází první oficiální písemná zmínka (1886). Hned jedenáct soutěžících vznik názvu Český ráj připsalo na triko Karlu Hynkovi Máchovi.


2. OKRUH: ANIMOVANÉ FILMY
V tomto okruhu se nejvíce dařilo u domácké otázky „Kdo je autorem kreslené postavičky Krtka?“ Zaznamenáno bylo 53/60 správných odpovědí – tedy Zdeněk Miler. Za druhou nejlehčí otázku můžeme považovat otázku „Která z uvedených čtveřic tvoří slavnou čtyřku ze snímku Madagaskar?“ 50/60 zná tuto chlupatou čtveřici jmény (zl. Melman, Marty, Alex a Gloria).Nejistota panovala u otázek „V kterém roce vznikl dnes nejstarší kreslený snímek?" Kde správný rok 1906 uhádlo 15/60 a "Ve svém prvním celovečerním filmu se SpongeBob a Patrik vydávají na velkou cestu aby:", která si připsala 19/60 správných odpovědí. Příběh SpongeBoba a Patrika se točí kolem jejich dobrodružné výpravy, kterou podnikají, aby zachránili pana Krabse před upečením králem Neptunem. Právě jemu totiž Plankton ukradl korunu a poslal ji do zapovězeného města Škeblov. Situace bude zachráněna pokud se SponeBob a Patrik vrátí včas i s královou korunou.

V bonusové otázce jsme se ptali na sněhuláka Olafa z příběhu Ledové Království. Zajímalo nás „Co má rád Olaf? (Kromě léta)“ Správná odpověď  nezněla mrkev, ale „vřelá objetí“. V této otázce mnoho soutěžících projevilo značnou kreativitu, na ono objetí vytvářeli všemožné variace, tak tu byla objetí nežná, pevná i hřejivá. Obdobné variace vznikaly na zimu jako takovou, tedy sníh, rampouchy, koulovačky a v neposlední řadě i variace na zmrzlé pochoutky – nankuky a zmrzliny. Správně odpovědělo 18/60.


3. OKRUH: HRADY A ZÁMKY
Rekordmanem v této kategorii byla otázka „Víte který hrad ztvárnil Tajemný hrad v Karpatech, tzv. Čertův hrad ve filmu Tajemství hradu v Karpatech (1981)?“ Zde jsme obdrželi 58/60 správných odpovědí. Dost možná ale právě proto, že tato otázka byla jiná než všechny ostatní, neboť čítala jako jediná hned tři správné odpovědi. Čertův hrad má ve filmu podobu Spišského, Lietavského i Čachtického hradu. Jistí si soutěžící byli i u otázky „Kde se nachází zřícenina Pantheónu, vystavěná v letech 447 – 438 př. n. l.?“ Neomylně (Athény, Řecko) odpovědělo 57/60.Nedařilo se u Červené lhoty. „Jakou barvu měla původně Červená Lhota?“ Zde správně odpovědělo pouze 14/60. Pro zajímavou legendu si určitě budou původní bílou barvu Červené Lhoty již všichni pamatovat. Červená Lhota (původně Zlatá Lhota) je červená až od počátku 17. století, podle pověsti tenkrát stěny pokryla krev zámecké paní, kterou si odnášel čert. Krev nešla nijak smýt a tak se na červeno natřel celý zámek. Druhá otázka s nejnižším počtem správných odpovědí byla „Hrad Karlštejn je jedním z nejdéle přístupných památek veřejnosti v republice. Od kterého roku jej můžete navštívit?" Skóre 15/60.

V bonusové otázce, která byla trochu chytákem jsme se ptali „Který hrad je v České republice největší?“ Správná odpověď je Pražský hrad. Nejen, že je největším hradem v České republice, zároveň je jedním z největších hradů na světě, je zapsán v Guinessově knize rekordů jako největší starobylý hrad a v neposlední řadě je také největším doposud obývaným hradem (hned za ním je anglický Windsor). Pražský hrad napsalo 30 účastníků, na pomyslném druhém místě s jedenácti hlasy skončil Karlštejn.


4. OKRUH: HISTORIE AUTOMOBILU
Celkově těžký okruh měl i své světlé okamžiky. Prvním z nich byla otázka „Zakladatelé společnosti, pánové Laurin a Klement, nesli stejné křestní jméno, jaké?“ Správně si na Václava vsadilo 49/60. Druhou otázkou s nejvyšším počtem správných odpovědí byla otázka „Název prvního vozu značky Lancia (založeno 1906) zahájil tradici v pojmenovávání vozů. Bylo to:“ Pojmenovávání podle písmen řecké abecedy. Správných odpovědí: 35/60.

Jedna z nejtěžších otázek v celém kvízu byla právě tato: „Kdo stojí za původní "klasickou" všeobecně uznávanou koncepcí stavby automobilu s motorem vpředu?“ Správně na ni odpovědělo 8/60. Byli to pánové Panhard a Levassor. Na samém počátku historie automobilu byl motor umisťován vzadu, ale pouhých 5 let, tzv. "Panhard systém" - umisťování motoru vpředu mělo své výhody a mnoho výrobců se ho drželo. Později se ale objevili konstruktéři, kteří systém ignorovali. V zákrytu za touto otázkou byla otázka „Který druh pohonu jako první překonal 100 km/h rychlost?“ Málo kdo tipoval, že to byl elektromobil, což byla správná odpověď. Skóre 9/60.

V bonusové otázce jsme vám ukázali loga tří automobilek. Všechny tři poznal jediný soutěžící, který získává náš obdiv. Alespoň jednu značku správně identifikovalo dalších osm soutěžících. Často zněl přitom mylně Chrysler. Jedná se o značky Pontiac, Koenigsegg a Cadillac.

5. OKRUH: SVĚT J. R. R. TOLKIENA
V posledním okruhu se nejvíce správných odpovědí dočkala otázka „Jak se nazývá materiál, z kterého byla vyrobena nenápadná ochranná košile (brnění), kterou Bilbo daroval Frodovi?“ Jednalo se o Mithril. Zde odpovědělo správně 45/60. Jasnou se zdála být i otázka „Co bylo symbolem Společenstva prstenu, který měl každý jeho člen?“ Byla to spona v podobě elfského lístku Marllonu. Správných odpovědí: 36/60.

Katastrofa potkala nenáviděného Saurona. Otázka „Co znamená "Sauron"?“, která získala 3/60 správných odpovědí se stala vůbec nejtěžší v celém kvízu. O moc lépe si nevedl Kraken, na kterého jsme se ptali v otázce: „Kdo se později skrýval v tůni u Západní brány Morie, kterou střežil?“ Správných odpovědí pouhých 11/60. 

Bonusová otázka pro romantiky zněla „Co mají společného Arwen Večernice a rohanská štítonoška Éowyn?“ Celkem 23 účastníků správně napsalo lásku k Aragornovi v mnoha variacích, které jsme uznávali napříč všemi vyjádřeními. Mylně bylo často uváděno, že se jedná o stejnou herečku anebo, že se jedná o sestry.


Z vašich reakcí:

"Super!"

"Paráda, díky za kvíz a těším se, až zase bude offline :)." 

"Skvělý kvíz. Díky za něj."


"Moc děkuji alespoň za tuto verzi kvízu. I když to týmové napětí a společenskou událost nenahradí. I tak jsem se na něj těšila. V říjnu jsem si moc přála, aby jsme ho ještě stihli, a doufala jsem, že opět stihneme i ten listopadový. Moc děkujeme za udržení této skvělé akce."

"Za kvíz moc děkuji!"

"Jsem se zase jednou ztrapnila,.. :D"

"Účastnil jsem se poprvé. Už jsem dříve zvažoval se více pozeptat, ale každopádně jsem nikdy neměl tým, se kterým bych si zasoutěžil."

"Děkujeme, děkujeme, děkujeme!!!"

"Některé otázky hodně těžké, ale nehledala jsem na netu, jen tipovala, což bude na výsledku určitě vidět :D."

"Moc pěkná témata a důstojná náhrada "offline" kvízu. :)"

"Díky, bylo to super!"


A my děkujeme Vám!
Těšíme se na další soutěžení s Vámi. 

 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.