Vlastivědná soutěž Vlastík 2015 aneb Domov je místo v srdci

Osmý ročník regionální vlastivědné soutěže Vlastík 2015 se konal ve čtvrtek 14. a v pátek 15. května v základní škole v Tatobitech. Letos se na vědomostním klání sešlo jedenáct týmů od Liberce až po Mladou Boleslav, plnily různé úkoly z prvouky, přírodovědy a vlastivědy. Mottem soutěže bylo Domov je místo v srdci, takže všechny úkoly směřovaly k poznání místa, ve kterém žijeme.

Po slavnostním zahájení začaly čtyřčlenné týmy plnit první úkoly, drobné historické hry a všeobecné testy z vlastivědy, prvouky, přírodovědy, ale třeba i z matematiky – vždyť Vlastík je chlapec komplexně zdatný. Po obědě pak přišla na řadu velká čtyřhodinová strategická hra Budování města. „Všichni jsme se přesunuli do nedaleké Dědinovy zahrady a jednotlivé týmy začaly s budováním středověkého města s centrálním hradem. Ke stavbě bylo potřeba nakoupit suroviny, směnit je a po splnění všech úkolů nakoupit budovy a všechno opevnit. I když byla hra náročná, děti pracovaly s chutí a elánem a čtyři hodiny utekly jako voda,“ popisuje ředitel školy Pavel Vaněk.

Večer se ještě konala vernisáž v sále místního kulturního domu, kde bylo vystaveno jedenáct koláží představujících výrazné osobnosti našich dějin. Po úvodním proslovu ředitele galerie následovala prohlídka a hodnocení vystavených děl. Na závěr taneční mistr David provedl děti dějinami tance a na úplný konec si všichni zatančili, čímž byla vernisáž ukončena. Pak už děti padly na karimatky a zachumlány do spacáku usnuly.

Druhý den se děti dozvěděly průběžné výsledky a opět se vrhly do soutěžení. Čekala je třetí, závěrečná část protokolů a Rytířské zkoušky. Jednotlivé týmy musely postupně absolvovat osm stanovišť a splnit osm rozličných úkolů – např. vyřešit problém osmi dam na šachovnici či zdolat obtížnou lanovou dráhu.

Po obědě na všechny už čekalo jen slavnostní zakončení a oznámení výsledků. Celkové pořadí bylo následující – vítězem dvoudenního klání se letos stali Vlastíci z Mašova, stříbrné skončily domácí Tatobity a bronzový byl tým z Liberce – Husovy ulice. Dále se poskládaly týmy ze  Železného Brodu, Turnova – Žižkovy ulice, Koberov, Liberce – Kaplického ulice, Turnova – ulice 28. října, Turnova – Skálovy ulice, Dobrovice a Mírové pod Kozákovem – Bělé. Každý účastník obdržel pamětní medaili a glejt. Kromě toho díky vstřícnosti sponzorů (moc jim děkuji a velmi si jejich náklonnosti k celé akci vážíme) ještě každý účastník dostal tašku propagačních materiálů a nějakou tu drobnost a sladké překvapení.

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.