Vlastík 2017 aneb Domov je místo v srdci

Ve čtvrtek 18. a v pátek 19. května se ve škole Masarykova ZŠ Tatobity konal jubilejní desátý ročník regionální vlastivědné soutěže Vlastík 2017. Letos se nám sešlo dvanáct týmů od Liberce po Mladou Boleslav. Je dobře, že si Vlastík vybudoval pevné místo v kulturním kalendáři spřátelených škol a ty se rok co rok vracejí. A letos všechny čekala parádní oslava Vlastíkových kulatin. A co že to ten Vlastík je?

Jedná se o soutěž čtyřčlenných týmů (jeden druhák, třeťák, čtvrťák a páťák), kdy po dva dny děti plní různé úkoly z prvouky, přírodovědy a vlastivědy. Mottem soutěže je Domov je místo v srdci, takže všechny úkoly směřují k poznání místa, ve kterém žijeme.

První den po slavnostním zahájení, které se letos konalo díky krásnému počasí v prostoru u víceúčelového hřiště, na děti čekalo první překvapení. Po deseti letech je přišli přivítat rodiče Vlastíka a pozvali všechny účastníky na narozeninovou párty. Celá soutěž byla motivovaná láskou ke knize, takže jsme se hned v úvodu přesunuli virtuálně do Prahy do Národní knihovny a začala velikánská hra, jejímž úkolem bylo zachránit všechny knihy.

Po první hře jsme se přesunuli do tříd a na všechny čekaly první a druhé protokoly – všeobecné testy z vlastivědy, prvouky, přírodovědy, ale třeba i z matematiky. To už soutěžící ale opustily paní učitelky, pro které byla připravena vlastivědná vycházka po okolí s posezením v přírodě. Po obědě jsme pro děti připravili velkou čtyřhodinovou strategickou hru Zachraňme knihu. Nejprve jsme zachraňovali písmena, potom slova a nakonec celé knihy. I když byla hra náročná, děti pracovaly s chutí a elánem. Po čtyřech hodinách běhání, soupeření a přemýšlení jsme se všichni vrátili zpět do školy a zahráli si obdobu známé soutěže Riskuj! 

Po odpolední strategické hře přišla na řadu ta pravá oslava. Na školním hřišti během večeře vyrostlo sférické kino a všichni Vlastíkovi kamarádi byli pozváni na promítání Snu o létání. Děti se v programu seznámily s prapočátky lidské touhy o snu vznést se do oblak a postupně prošly dlouhou cestu objevů až po současnost, kdy obletět celý svět není až zase tak velký problém. Po promítání jsme se všichni opět sešli u školy a přišlo překvapení pro všechny – Vlastík dostal od paních kuchařek veliký dort s desítkou. Nádhernou atmosféru plnou kamarádství a usměvavé nálady dokonale orámovalo poslední překvapení – ohromný ohňostroj na počest Vlastíka a všech, kteří mu přišli popřát a oslavit s ním jeho krásné narozeniny. Pak už během půl hodiny celá škola utichla a bylo slyšet jen oddechování spících dětí, protože celý den byl pro ně opravdu dlouhý a náročný…

Druhý den se děti dozvěděly průběžné výsledky a opět se vrhly do soutěžení. Čekala je třetí, závěrečná část protokolů a příprava na závěrečný úkol. Během noci totiž naši školu napadly bakterie, které začaly požírat zachráněné knížky. Vlastík je však kluk šikovný a má výborné kamarády, takže se všichni vrhli s chutí do práce a každý tým i s pomocí paních učitelek vyrobil zázračný přístroj k zachránění knih. Nakonec se nám společnými silami povedlo všechny knihy zachránit a mohli jsme s úsměvem konstatovat, že dva dny plné soutěžení se moc povedly a všichni jsme si to parádně užili.

Po obědě na všechny už čekalo jen slavnostní zakončení a oznámení výsledků. Celkové pořadí bylo následující:
1. Vlastíci z Turnova – Žižkova ulice
2. Vlastíci z Liberce – Kaplického ulice
3. Vlastíci z Liberce – Husova ulice 

Dále se poskládaly týmy z Mašova, Velkých Hamrů, Železného Brodu, Turnova – ulice 28. října, Tatobit, Koberov, Dobrovice, Turnova – Skálovy ulice a Mírové pod Kozákovem – Bělé.

Každý účastník obdržel pamětní medaili a glejt. Kromě toho díky vstřícnosti sponzorů (moc jim děkuji a velmi si jejich náklonnosti k celé akci vážíme) ještě každý účastník dostal tašku propagačních materiálů a nějakou tu drobnost a sladké překvapení.

Na akci se podíleli, sponzorsky do soutěže přispěli a velký dík tak patří zejména Obci Tatobity v čele s paní starostkou Lenkou Malou, paní Jolaně Mazánkové za pamětní medaile, Tomáši Kubíčkovi za poskytnutí nápojů pro děti, Potravinám Roman Vaněk za sladkou svačinku a KOVO Mazánek na finanční příspěvek. Díky Zahradnictví Na Zázvorce každý člen týmu „na bedně“ obdržel krásnou knihu s historickou tématikou. Velký podíl na zdaru celé akce mají všichni pracovníci naší školy, neboť bez kuchyně, úklidu a pomoci by to určitě nešlo. Moc si jich za to vážím a velice jim děkuji. Děkuji také agentuře Hobit za organizaci a paní Lence Roštejnské za dva dny, kdy pilně natáčela, aby pro všechny mohla udělat DVD záznam z Vlastíka 2017.

Všem ještě jednou děkuji a věřím, že desátými narozeninami vše nekončí, a i když už to příště asi nebude v tomto formátu, s Vlastíkem se ještě potkáme a ještě o něm všichni uslyšíme

- Mgr. Pavel Vaněk, ředitel Masarykovy ZŠ a MŠ Tatobity

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.