Turnovské muzeum otevírá expozici Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa

sobota 7. září 2019 ve 14 hodin


Po několika letech spojených s přípravou a čtyřech letech vlastní realizace, tj. demolicí galerie, výstavbou nové budovy, řešením interiéru a instalací exponátů, monitorů, dataprojektorů a další audiovizuální techniky, celou řadou jednání a papírování, se dostavil dlouho očekávaný výsledek. Expozice Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa je hotova a její slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 7. září ve 14 hodin v atriu muzea za účasti vedení Libereckého kraje, zástupců města Bad Schandau, partnera projektu, města Turnov a dalších významných hostů. 

Realizací nové expozice se Muzeum Českého ráje pro některé z nás stalo místem splněných přání a jednoho z velkých snů. Ten se sice v průběhu realizace někdy měnil v noční můru a nejen mně, ale všem, kteří se na realizaci podíleli, přinesl mnoho bezesných nocí. Ale tak už to s naplňováním snů bývá. O tom vědí své ti, kteří podobné sny a přání mají a kteří se hlavně nevzdávají. Jsou urputní tak, že přidělávají lidem ve svém okolí vrásky a šediny, ale na druhou stranu, tím, že to nevzdají, činí sobě a hlavně jiným radost. A já doufám a taky si moc přeji, aby radost z otevření nové expozice, kterou turnovské muzeum splácí dluh jednomu z největších fenoménů Českého ráje, návštěvníci, kteří k nám zavítají, sdíleli s námi.

Realizace expozice Horolezectví, která je prozatím největším a nejsložitějším projektem v historii Muzea Českého ráje, a to jak svou velikostí, tak rozsahem prací, významně doplní stálou nabídku pro návštěvníky. Ti se mohou těšit nejen na moderně a netradičně koncipované interiéry původní galerie muzea, ale i na nové odpočinkové zóny v atriu muzea, které postupně naplní doprovodné programy pro děti i pro dospělé, pro horolezce, pamětníky i pro ty, kteří se o tento sport jenom zajímají. Nosným prvkem nové atraktivní části muzea, která je nejen svým námětem, ale i architektonickým řešením v rámci České republiky jedinečná, je geometrická polygonní struktura, která vytváří analogii skalního města, ale zároveň plně respektuje původní umístění velkoplošné malby Mikoláše Alše Bitva pod Hrubou Skálou. Návštěvník tak v bezprostřední blízkosti tohoto obrazu pomyslně stoupá stylizovanou krajinou a kromě její struktury vnímá pomocí textů, fotografií, exponátů a audiovizuálních efektů důležitá sdělení a příběhy. Tímto řešením se autorům projektu podařilo nejen maximálně využít daný prostor, ale zároveň vytvořit novou platformu pro muzejní edukaci a zábavu, jejíž obsahová náplň zcela přirozeně vychází z významné tradice našeho regionu. Chcete-li se tedy o horolezectví v Českém ráji dozvědět více, chcete-li se projít po naší via ferratě, přijďte. Těšíme se na vás.

- Vladimíra Jakouběová


Nová expozice muzea Z Českého ráje na vrcholy světa byla realizována za významné podpory Libereckého kraje v rámci projektu Pro horolezce neexistují hranice, spolufinancovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020. 

Muzeum Českého ráje v Turnově – Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa

Partneři: Liberecký kraj, město Bad Schandau
Autor ideového záměru projektu: PhDr. Vladimíra Jakouběová, ředitelka
Scénář expozice: Mgr. Alžběta Kulíšková a Mgr. David Marek
Architektonické řešení a řízení realizace: Ateliér Hipposdesign, Praha a Ing. Zdeněk Sláma
Inženýring a prováděcí dokumentace: PROFES PROJEKT spol. s. r. o.
Generální dodavatel stavby: TERMIL s.r.o.
Realizace interiéru: M PLUS, spol. s r. o.
Grafické řešení: Jakub Turek
Odborná konzultace: Vladimír Procházka, Tomáš Flanderka, MUDr. Zdeněk Konrád
Poděkování: Helena Heckelová, Jan Obročník, Jan Krňák, RNDr. Zdeněk Strnad, Karel Vitoušek, doc. Ing. Jiří Novák, CSc., Ing. Drahoš Macháň, PhDr. Boris Hlaváček, Jiří Čihulka, Josef Rakoncaj, Český horolezecký svaz
 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.