Tomáš Procházka: Moje šperky se dají i běžně nosit

Turnov by se měl podle Tomáše Procházky jako město šperku zaměřit na to, aby si odsud lidé nějaký autorský šperk mohli odvézt. Sám už asi patnáct let žije a pracuje v Turnově a teď tady otevírá výstavní prostor, kde chce prezentovat svoji práci zákazníkům.

Autorský šperk je podle Tomáše Procházky pro lidi, kteří chtějí být nekonformní, mají názor a vědí, co chtějí. „Nejvíc by takoví měli být mladí lidé, mladé holky, ale přesto zatím nakupují moje šperky spíš dospělejší dámy, což je škoda,” říká umělec. Šperky mají být podle něj k nepřehlédnutí. „Když není šperk výrazný, tak to ani není šperk.”

Tomáš Procházka má za sebou velkou spoustu zajímavé práce. Na přelomu tisíciletí zhotovoval třeba náhrdelník pro americký film Aféra s náhrdelníkem, ale navrhoval a realizoval také insignie pro několik vysokých škol a protektorské řetězy pro Vysokou školu polytechnickou Jihlava. Vyráběl i obětní patenu k příležitosti návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně. V roce 2011 realizoval pamětní klíče pro firmu FAB jako dar prezidentu Klausovi.

Převážně se ale Tomáš Procházka věnuje volné tvorbě šperků a artefaktů zejména z drahých kovů a kamenů. „Vycházím z principu prostoru, který chce být vědomě uchopen a poznán. Moje šperky se mohou jevit technicistní až industriální, z druhého plánu však vyzařují lidskost a tajemství. Občas se ve špercích zjeví bytosti, které ale nejsou z tohoto světa,” píše ve svém životopise.

Tomáš Procházka by rád viděl Turnov nejen jako město šperku, na který se sem lidi jezdí dívat, ale i jako centrum prodeje šperků. „Aby si tu lidi mohli autorský šperk zejména kupovat. Prodej je strašně důležitý a my se ho tady musíme naučit,” říká na závěr.

Do jeho malé galerie na Nádražní ulici se můžou zájemci přijít podívat kdykoli mezi 9 a 16 hodinou, stačí zazvonit a sám šperkař vás tu rád provede. Po předchozí domluvě je možné si šperky prohlédnout i kdykoli mimo otvírací dobu.
 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.