Švýcarští harfisté Arpa Doro poprvé v Turnově!

Již v úterý 23. dubna se v Městském divadle uskuteční koncert švýcarského harfového orchestru, na kterém zazní klasický harfový repertoár, ale i populární skladby, muzikálové a filmové melodie. Nenechte si ujít jedinečný hudební večer pro všechny generace.

Harfový orchestr Arpa Doro se vyznačuje jedinečným složením mladých a dospělých milovníků hudby. Spolu s celou řadou instrumentalistů (včetně různých fléten, strun, mandolíny, kytary, bicích a kláves) a vokálů vystupují harfisté kolem mistryně Hany Vihan pravidelně ve Švýcarsku a v zahraničí již více než 20 let. Mezi milníky od jeho založení v roce 1995 patří nejen jedinečná představení, jako je otevření Kulturního a kongresového domu KKL Lucerne v roce 1998 a "Gästival" na lekníně v Lucernu v roce 2015, ale také úspěšné koncerty v Německu, České republice, Holandsku a v Belgii.

V uplynulém roce získal orchestr zvláštní uznání, když Hana Vihan a její manžel Karel Vihan získali Zlatou Europeau. Toto ocenění za speciální umělecké a kulturní úspěchy je udělováno od roku 2000 Evropskou unií umění (EUA). Byla tak oceněna především snaha manželů Vihan o to, aby byla harfa známa nejen jako sólový nástroj, ale také v interakci s nástroji jinými.

Všestranný repertoár klasických, hudebních, filmových a mezinárodních tradičních skladeb se neustále mění a aktualizuje. Orchestr již také nahrál čtyři CD "Promenade au clair de lune", "To nejlepší z Arpa Doro", "Contrasts" a "Dream Music."


Hana Vihan
Hana se narodila v Praze, ve Švýcarsku žije od dětství. Vystudovala konzervatoř v Lucernu v oboru klavír, po studiu na Konzervatoři Européenne v Paříži získala diplom z harfy. V posledních letech cestovala po Evropě, České republice, Německu, Irsku, Itálii a Švýcarsku. Pracovala na různých CD nahrávkách a hrála také v rozhlase a televizi ve Švýcarsku i v zahraničí. Vyučuje harfu a klavír na různých hudebních školách a řídí orchestr ARPA DORO.

Karel Vihan
Karel, narozený v Praze, žije v Lucernu přes 28 let. Své 13leté hudební vzdělání získal na Hudební škole v Praze s diplomem v oboru klavír, improvizace a hudební teorie. Hraje na mnoho nástrojů a pracuje v několika hudebních formacích. S Diskantgambe v Lucerne Gamba Orchestra, s kontrabasem ve Fortuna Quartet, Kriens Symphony Orchestra a Harp Orchestra Arpa Doro. Od roku 1995 působí jako hudebník a aranžér orchestru Arpa Doro.

Deklarovaným cílem Hany a Karla Vihanových je rozšířit povědomí o harfě jako sólovém nástroji, ale také o jeho kombinaci s dalšími nástroji v klasické a populární hudbě.File admin/_projectSetting/E2u_base_setting.xml not valid!
/var/www/clients/client1/web88/web/admin/_core/classes/Xml/Xml.php [57]