Snow film fest naplní adrenalinem sobotní večer

Večer plný špičkových filmů. Sníh, led, adrenalin. Extrémní lyžování, zimní lezení, expedice, skialpinismus a další zimní šílenosti. Tohle všechno se vejde do jediného večera. A to hned do toho sobotního v kině Sféra. Všechny fanoušky zimních radovánek, sportu a výjimečných okamžiků zveme na Snow film fest.

Festival nejlepších filmů o zimních sportech Snow film fest se během října a listopadu stěhuje mezi 140 českými městy a v sobotu 8. listopadu se chystá i do turnovského kina Sféra. Od 19.30 tu budou k vidění nejúspěšnější dokumentární filmy celé sezony se zimní tématikou a diváci se tak mohou těšit na absolutní extrémy, šokující výkony sportovců, ale i ohlušující ticho arktických pustin.

To nejlepší ze zahraničních festivalů

Ty nejlepší snímky o extrémním lyžování, zimním lezení, snowboardingu, snow-kittingu a dalších zimních radovánkách zaplní adrenalinem celý sobotní večer v kině Sféra. Pro filmovou přehlídku Snow film fest se snaží organizátoři vždy společně s porotou vybrat ty nejlepší filmy celé sezony, kritériem je především úspěšnost na velkých zahraničních festivalech. Rádi ale předkládají i české a slovenské filmy, které mohou být některým divákům ještě bližší.

Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémních zimních sportech se vžilo už před třemi lety pod názvem Filmový festival zimních sportů. Letos se rozhodli organizátoři jméno zjednodušit na Snow film fest, kvalita nabídky filmů se ale nemění, možná je jen ještě bohatší. „Prožijte s aktéry situace, které vám možná odhalí, proč se lidé vydávají za hranice svých možností a možná zjistíte, že kousek toho je i ve vás,“ lákají organizátoři.

Snow film fest je bratrským projektem Expediční kamery, což je největší cestovatelská a outdoorová filmová akce, která se letos konala od února do dubna ve více než 200 městech v Česku i na Slovensku.

Nabídka je skutečně nepřeberná

V kině Sféra se budou na Snow film festu promítat hned čtyři filmy a tři bonusy, takže je určitě na co se těšit.  Tady je drobná ochutnávka:

Arslanbob – příběh Kyrgyzské zimy
Arslanbob je malé městečko a horská oblast s divokými lesy plnými ořešáků. V zimě se nezaměstnanost zvyšuje na 80%. A lahev vodky stojí 40 Kč. Obklopen horami s mírnými, ale častými sněhovými přeháňkami má přitom Kyrgyzstán potenciál stát se respektovanou lyžařskou destinací. Hayat si je toho vědom a začíná budovat turistické centrum v Arslanbobu.
Režie: Nicholas Covelli, Austrálie, 2013, 12 minut

High Tension 
Mount Everest se loni dostal na titulní strany novin po celém světě. Byla zveřejněna zpráva, že rozzuření šerpové napadli dvojici známých alpinistů Ueli Stecka a Simone Moro, když se pokoušela o výstup novou  moderní cestou. Horolezci poté z hory prchli v obavách o svůj život. Incident vyvolal řadu pobouřených reakcí jak mezi nosiči a horolezci, tak mezi průvodci.

Tým filmařů z Reel Rock Tour, který zahrnoval horolezce a fotografa Jona Griffita a úspěšnou horolezkyni Melissu Arnot, byli s kamerou svědky incidentu a přináší exkluzivní výpověď o tom, co se ten den stalo a proč.
Ocenění: Nejlepší film - horská kultura - Banff Mountain Film Festival 2013
Režie: Peter Mortimer, USA, 2013, 37 minut (trailer)

Huevo
Brněnské trio extrémních lyžařů Kejda Ski Team se vydává na svou vysněnou expedici do vysokého pohoří Cordillera Blanca v Peru. Jejich cílem je vylézt a následně na lyžích sjet co nejvíce šestitisícových vrcholů, pokud možno strmými liniemi. Na čtvrtém vrcholu však expedice náhle končí. Proč? Zjistíte v kině!
Režie: Ondřej Švihálek, České republika, 2014, 30 minut

Icefall
Mimořádná spolupráce filmařů a sportovců přináší fascinující podívanou na mýty opředený norský The Frost Giants. Jde o krátký audiovizuální snímek s úchvatnými záběry nočního lezení po zmrzlých vodopádech. Filmový adrenalinový zážitek umocňuje dynamická hudba, do záběru se navíc dostaly i dech beroucí nasvícené ledopády a pokochat se tak můžete nejen sportovními výkony lezců, ale i malým zázrakem přírody. 
Režie: Joseph Areddy, Švýcarsko, 2014, 5 minut (trailer)

Polárník
Ve světě ho uznávají, doma o něm ví málokdo. Peter Valušiak má za sebou zhruba dvě desítky výprav do polárních oblastí naší Země. V roce 1998 se mu se třemi Rusy podařil (jako prvním v historii) výkon z kategorie snů: přejít bez cizí pomoci od břehů Ruska napříč zamrzlým mořem Arktidy přes Severní pól až ke břehům Kanady. Dlouhé roky ho vábí další výzva, o kterou se už několikrát pokoušel. Chce přejít napříč Antarktidou přes Jižní pól. Film Polárník je portrétem člověka, který se pokouší přežít sám na nejchladnějším kontinentě.
Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, 2014, 56 minut

Supervention
Za celovečerním filmem Supervention stojí celé dva roky filmování a patří k tomu nejlepšímu, co se v loňském roce o freeskiingu a freeridu natočilo. Na SNOW FILM FESTu bude uvedena zkrácená čtvrthodinová verze,
která sleduje špičkové jezdce na zajímavých místech ve Skandinávii. Film začíná dech beroucími rozjezdy na skokanském můstku v Lillehammeru, kde se v roce 1994 konaly Zimní Olympijské hry. Odtud se Åsmund

Thorsen přesouvá vyřizovat účty na velký horský sjezd. Znovu se pokusí o linii, která mu v minulosti způsobila zranění. Nakonec můžeme sledovat triky talentovaného mladého švýcarského jezdce Jespera Tjädera. V dokumentu se mísí velkolepé přírodní záběry s  progresivním lyžováním. Film byl natočen s cílem sdílet radost z pohybu a z cestování.
Režie: Filip Christensen, Even Sigstad, Norsko, 2013, 16 minut (trailer)

Vaya a la Cumbre
Vaya a la Cumbre je rodinný příběh na pozadí života v horách. Příběh se točí kolem lyžování, ale překračuje ho ve vyprávění o otcově dědictví a synově boji žít svůj vlastní život. Mnoho lyžařů sní o vlastním lyžařském areálu, ale realita není tak jednoduchá: Vaya La Cumbre zkoumá radosti a problémy, kterým čelí rodina provozující skiareál v odlehlém koutě Chile. Film pojí krása tohoto divokého lyžařského areálu s příběhy místních obyvatel. Vaya la Cumbre nás přivádí k zamyšlení, co je v sázce při plnění svého snu.
Ocenění: Cena diváka, Coldsmoke Winter Film 2014
Režie: Ollie Nieuwland-Zlotnicki Zach Ornitz, USA, 2012, 23 minut

Z A do K a zase zpátky
Už v roce 2011 se dali dohromady skvělí freeridový lyžaři Johannes Hoffmann a Daniel Regensburger s filmařem Simonem Platzerem. Vznikla tak rakouská filmová společnost Whiteroom Productions, která se specializuje na snímky s tematikou zimních sportů. Jejich nový pětadvacetiminutový snímek Z A to K a zase zpátky zachycuje stejně jako jejich minulý film Tien Shan - A Kyrgyz Ski Adventure dobrodružnou cestu za jejich životní vášní – freeridovým lyžováním. Tentokrát se parta pěti tyrolských přátel podívá do Severní Ameriky, konkrétně Aljašky a Britské Kolumbie. I přesto, že klukům nic nehraje do karet už od začátku, kdy jim letecká společnost ztratí zavazadla, nakonec se stane celá výprava úspěšnou. Téměř poetické záběry doprovázené velmi emotivní hudbou střídají humorné scény a úvahy mladých lyžařů. Nechybí ani skvělé propracované záběry výjimečných výkonů Davida Pitschmanna, Michaela Trojera, Johannese Hoffmana a Fabiana Lentsche.
Režie: Johannes Hoffmann, Simon Platzer, Rakousko 2014, 26 minut (trailer)

Zimní plavci na Špicberkách
Tři otužilci z České republiky a Velké Británie, kteří se věnují zimnímu plavání, mají ještě jednu vášeň – polární cestování. Na jaře 2013 se rozhodnou oba koníčky spojit a v doprovodu zkušeného polárníka se vydají na Špicberské ostrovy. V největší evropské arktické divočině na ně čekají ledovce, sněhové pláně a mrazivý vítr. Podaří se jim jen 1 300 kilometrů od severního pólu najít místo, kde by mohli cíl své expedice bezpečně uskutečnit?
Režie: Jindřich Krása, Jack Bright, Česká republika, 2014, 25 minut (trailer)

File admin/_projectSetting/E2u_base_setting.xml not valid!
/var/www/clients/client1/web88/web/admin/_core/classes/Xml/Xml.php [57]