Slavnostní večer k výročí 28. října obohatil výkon Báry Hrzánové

Náplní včerejších večerních oslav Dne vzniku samostatného československého státu bylo předávání cen a medailí z rukou starosty. Po ceremoniálu pak v Městském divadle vystoupila Bára Hrzánová a ve slavnostní atmosféře nabídla úchvatné zpracování Máchova Máje.

Večerem provázela coby moderátorka Eva Kordová. Postupně na pódium zvala významné turnovské osobnosti, které se nějakým způsobem zasloužily o rozvoj města, kultury nebo jinak přispěly k občanskému životu. Bára Hrzánová pak svým představením už jen podtrhla výjimečnost večera.

Čestným občanem se stal Václav Žatečka

Čestným občanem se letos stal akademický malíř Václav Žatečka. Jako dlouholetý pedagog Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově a později i její ředitel se zasloužil o rozvoj mnoha oborů a inspiroval řadu studentů. Václav Žatečka je navíc letitým členem pěveckého sboru Musica Fortuna, předsedou organizace výtvarných umělců Turnovské dílo a členem památkové komise Rady města.

Cenu obce obdrželi Marcela Machotková a Jiří Belda

Operní pěvkyně Marcela Machotková, turnovská rodačka, je od včerejšího večera hrdou držitelkou Ceny obce. „Vždycky jsem se cítila být hrdou Turnovačkou a jsem moc ráda, že na mě Turnov nezapomněl,“ svěřila se při předávání.

Druhým oceněným v této kategorii se stal designér Jiří Belda. Autor první kopie korunovačních klenotů, který se mimo jiné věnuje modernímu šperku a designu. 

Novinkou byly medaile starosty

Letos poprvé se udělovaly také medaile starosty, které mají ocenit turnovské občany za přínosné aktivity v oblasti kultury, práce s mládeží, sportu nebo v sociální, zdravotní, podnikatelské sféře či za mimořádný projev lidskosti nebo hrdinský čin. Celkem sedm medailí putovalo k umělcům, ale i lidem činným v sociální a pedagogické sféře.

První z oceněných byla Vlasta Rytířová, dlouholetá pečovatelka v Domově důchodců Pohoda v Turnově. Další medaile byla udělena aktivní učitelce na prvním stupni ZŠ Žižkova Sylvii Kutkové. Medaili od starosty převzal i Martin Hybler, který je významnou osobností turnovské kultury, vede například pěvecký sbor Carmina a spolupracuje se souborem Musica Fortuna. V uměleckém prostředí se starosta Hocke při udělování pozdržel, cenu totiž udělil i Zdeňku Edelovi, významnému českému architektovi a turnovskému rodákovi.

Za společenský přínos dostal medaili manželský pár Ivana a Oldřich Dutí z Mašova, kteří vychovávají kromě svých pěti synů ještě čtyři děti z ústavní péče. „Chtěl bych na tomto příkladu zdůraznit význam rodiny v naší společnosti,“ vysvětlil starosta. Poslední medaile putovala k Marii Vítové, která se stará o kapli v Mašově a byla iniciátorkou sbírky na její opravu.

Bára Hrzánová předvedla dechberoucí výkon

O důstojné zakončení večera se svým představením Máchův Máj zasloužila herečka a zpěvačka Bára Hrzánová. Ač je běžně známá jako komička, předvedla v Městském divadle svou dokonale dramatickou polohu. V rámci takzvané one man show vykreslila příběh i všechny emoce Máchova Máje a publikum místy ani nedýchalo. Klidné recitační pasáže se střídaly s dramatickými chvílemi, jako by na jevišti stálo herců hned několik.

„Obdivuji tu paměť, Máj je pro mě příliš komplikovaný text na to, abych si ho takto dokonale kdy zapamatoval,“ svěřil se jeden z diváků.

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.