Radim Madeja a Petr Mikeska v tragikomedii Garderobiér

Abonentní sezóna 2017/2018 pokračuje lednovým představením Garderobiér. Již v úterý 9. ledna zavítá do Turnova Městské Divadlo Mladá Boleslav, které přiveze hru o samotných hercích a divadelním světě. V hlavní roli garderobiéra Normana se představí Radim Madeja, kterého na jevišti doprovodí Petr Mikeska, ale také Lucie Matoušková, Libor Strach a další.

Harwoodův Garderobiér patří dnes k nepřekládanějším a nejhranějším anglickým dramatickým textům posledních desetiletí. Hra o hercích a o světě divadla vznikla díky sktečnosti, že tento svět autor důvěrně poznal ve své původní herecké profesi. Pět let působil i jako garderobiér Sira Donalda Wolfita, posledního z velkých herců-ředitelů, kteří se svými divadelními společnostmi dominovali anglickému divadlu od 17. století.

Hlavní postava Garderobiéra, herec a ředitel kočovné společnosti Sir, vládne svému okolí jako absolutistický monarcha, v jehož blízkosti se ostatní ztrácejí. Ne všem to vyhovuje, garderobiér Norman však ve službě Sirovi vidí své životní poslání. S oběma protagonisty se setkáváme na venkovské štaci v roce 1942, při dvou sté dvacáté sedmé repríze Krále Leara, ve chvíli, kdy je Londýn bombardován nacisty a Sir je na konci svých sil. Přestože ho zrazuje paměť i zdraví, chce představení odehrát za každou cenu. Po boku mu stojí jeho přítel a také důvěrník Norman, který nejenže o svého pána oddaně pečuje, ale zároveň mu pomáhá sehrát jeho poslední velkou roli.

"Garderobiér v Mladé Boleslavi ukazuje hereckou vyzrálost souboru. A na závěr sezóny je symbolickým gestem, že konec představení vzdává hold všem lidem v zákulisí – garderobě, maskérkám, inspici, jevištní technice. Protože bez těchto neviditelných by divadlo nemohlo fungovat." Napsal Josef Meszáros, server Scena.cz. 

Hrají:

Norman: Radim Madeja
Sir: Petr Mikeska
My Lady: Lucie Matoušková
Madge: Eva Reiterová
Irena: Hana Marie Maroušková
Oxenby: Libor Stach
Geoffrey Thornton: Petr Bucháček

překlad: Jan Hančil
režie: Patrik Lančarič
dramaturgie: Lenka Smrčková
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Agniezska Pátá-Oldak
hudba: Vladimír Martinka
 

úterý 9. ledna od 19.30 hodin
Městské divadlo Turnov

VSTUPENKY

-RH

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.