Poetika vyvrcholila velkolepým galavečerem v čele s duem Kieslowski

Recitační soutěž Poetika oslavila letos své patnácté narozeniny a jako již tradičně vyvrcholila slavnostním galavečerem v Městském divadle Turnov. Kromě vítězů soutěže na něm vystoupili i tři vzácní hosté: Pavel J. Hejátko, duo Kieslowski a Vladimír Merta.

Svět je báječné místo k narození, to je už dlouho heslem Poetiky. „Soutěž je vždy setkáním milovníků poezie, ale taky písničkářů,“ říká jedna z hlavních organizátorek Eva Kordová. Možná i právě proto byl prvním hostem večera básník, písničkář a performer Pavel J. Hejátko. Představil nadšenému publiku nejen některé své texty a písně, ale připomněl také básně Karla Kryla. Dynamický projev, střídání drsného mužského hlasu s měkkým podmanivým vyprávěním a zpěv doprovázení brnkáním na kytaru si publikum skutečně vychutnávalo.

Vystoupení Pavla J. Hejátka předcházeli samotní mladí recitátoři. Z těch mladších se na galavečeru představili třeba Hana Čapková, Barbora Šimůnková nebo Arnošt Kohout. Diváky pobavili vlastními texty Šárka Klementová a Aleš Jeřábek. Vtipně prezentoval svůj text i jeden ze starších recitátorů, Vojtěch Haken. Mezi staršími soutěžícími zazářili i Barbora Jírová a David Mirvald.

Po přestávce pak divadlo doslova ovládlo hudební duo Kieslowski. Hudebník David Pomahač alias DKP a pianistka a zpěvačka Marie Kieslowski spolu hrají moderní, svěží, příjemnou, někdy veselou, někdy vážnější akustickou alternativní hudbu. Jejich vystoupení bylo tak bezprostřední, že se diváci smáli, s kapelou se přímo při vystoupení bavili a bouřlivý potlesk na závěr jen dokázal, že koncert stál za to. O svém žánru tvrdí, že je „pro ty tišší z vás, kteří křičí ze spaní“. Jejich hudba je podmanivá, příjemná k poslechu, nabíjí energií a nenuceně nutí k úsměvu. Svým vystoupením na galavečeru Poetiky nadchla dvojice hudebníků tak, že dramaturg Karel Šírek začal okamžitě uvažovat o jejich samostatném koncertu v Turnově.

Program vyvrcholil vystoupením předního českého písničkáře Vladimíra Merty, který věnoval publiku více než hodinový koncert baladických písní a uzavřel tak slavnostní večer, na kterém se představila nová generace literárních a básnických talentů.

Recitační soutěž Poetika pořádá Městská knihovna Antonína Marka ve spolupráci s Kulturním centrem Turnov. Všechny fotografie z galavečera, ale i z úterního a středečního postupového kola najdete na našem facebooku.

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.