Oslavte 100 let republiky v kině Sféra

V rámci oslav 100 let od založení republiky na vás v kině Sféra čekají čtyři filmy, které vám představí některé zásadní okamžiky naší historie. Je pouze na vás, který si vyberete.

Toman
Film odkrývá období takzvané třetí republiky, temných let 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví.

Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho. Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká.

PROJEKCE
pátek 5. října od 17 hodin
neděle 7. října od 19.30 hodin
pátek 12. října 19.30 hodin

VSTUPENKY

 

Hovory s TGM
Druhý film nese název Hovory s TGM a skrze T. G. Masaryka a K. Čapka vám přiblíží rok 1928, tedy desetileté výročí republiky.

Toho dne na podzim roku 1928 jsou dva symboly československé demokracie na vrcholu, stejně jako celé Československo. Kniha, která vznikala celý rok a která má národu představit jeho prezidenta, je hotová. Karel Čapek vyhledá v zahradě zámku v Topolčiankách Masaryka. Chce mu nabídnout část honoráře za knihu jejich hovorů. Prezident ale není v dobrém rozmaru, jeho dcera mu totiž zakázala knihu vydat. Toto setkání nebude snadné.

Čapek sice spěchá, celou situaci nemůže ale nechat bez odezvy a nechává se zatáhnout do vzrušené debaty. Debaty o dcerách, o světě, o politice i politicích, o Češích, o lásce a o ženách. Masaryk ukazuje, že není pouze tatíček zakladatel a chladná ikona z učebnic, ale muž z masa a kostí.

PROJEKCE
čtvrtek 18. října od 19.30 hodin
sobota 20. října od 17 hodin

VSTUPENKY

 

Zlatý podraz
Na konci října nás čeká příběh o vášnivé lásce, basketbalu a životě ve stínu politiky.

Film začíná v roce 1938. Hlavní linii snímku tvoří osudová láska mladého právníka a sportovce Franty k tanečnici Michelle, s kterou se seznámí na poválečném Mistrovství Evropy v basketbalu v Ženevě. Michelle je osudem pronásledovaná dívka, která prchla z vlasti před Stalinem i Hitlerem. Jejich příběh, který kromě politiky ovlivní i dva protikladní jedinci trenér Valenta a funkcionář Hrabal, vrcholí v roce 1951, kdy Evropu už na mnoho let rozdělila železná opona.

PROJEKCE
sobota 27. října od 19.30 hodin
neděle 28. října od 17 hodin

VSTUPENKY

 

Jan Palach
Film pozorující několik posledních měsíců života Jana Palacha promítneme v rámci dopoledního představení Kina nejen pro seniory.

Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí.

Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval.

PROJEKCE
čtvrtek 25. října od 10 hodin

VSTUPENKY

 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.