Ohlédnutí za 31. Turnovským drahokamem

V sobotu 5. června se v Městském divadle uskutečnil 31. ročník loutkářské přehlídky Turnovský drahokam. Stejně jako loňský jubilejní 30. ročník, i ten letošní se musel obejít bez veřejnosti. V hledišti tak sedělo pouze pár desítek diváků, kteří se skládali z poroty a účinkujících divadel.

Vedle porotců a vystupujících jsou tu s námi i divadla, která žádnou novou inscenaci nemají. Přesto, že letos nevystupují, přišli podpořit své kolegy z divadelní branže,“ popsal skladbu v hledišti pořadatel a moderátor přehlídky Petr Záruba. Po celou dobu přehlídky i přes hygienická opatření a omezení panovala příjemná přátelská atmosféra.

Pořadatelé slibují, že vybrané pohádky z letošní přehlídky budou moci děti shlédnout během prázdninové akce Loutkáři na Dlaskově statku.

Letošní ročník jsme zahájili křtem brožury Turnovský drahokam, v níž jsme shrnuli historii přehlídky. Rok za rokem si tak můžete projít a podívat se, kdo na přehlídce účinkoval. Nechybí samozřejmě fotografie z představení. Hned na začátku brožury je navíc malá perlička v podobě historicky prvního plakátu zvoucího na první ročník Turnovského drahokamu,“ doplnil Záruba.Přehlídku zahájil spolek H.A.D. z Hodkovic nad Mohelkou, který přivezl pohádku Čmelák Brundibár pátrá, radí, informuje aneb co se to děje na louce. S Kramářskou písní: O starých dívkách vystoupilo divadlo Vozichet z Jablonce nad Nisou a Divokraj představil spolek Šíro z Lázní Bělohrad. Přehlídka pokračovala pohádkou dle ruských pohádek Aňuška a Marfuška v podání Mamin z Jaroměře, Kabaretem pod kloboukem v podání herců ze souboru Pod kloboukem ZUŠ z Chlumce nad Cidlinou, Motýlkem, Adrenalinem, Jablkem a… od BTV ZUŠ z Chlumce nad Cidlinou a také pohádkou O palačince, kterou z Prahy přivezlo divadlo Broulananšu. Celou přehlídku uzavřeli Kluci z pohádek, které zahrál lidový loutkář Jiří Polehňa z Hradce Králové.

V rámci slavnostního zakončení proběhlo vyhlášení výsledků. Odborná porota doporučila programové radě do užšího výběru na národní přehlídku Loutkářská Chrudim inscenaci Kramářská píseň: O starých dívkách souboru Vozichet Jablonec nad Nisou.Dále odborná porota udělila šest ocenění za výjimečné prvky v inscenacích těmto souborům a jednotlivcům:
Souboru Vozichet, Jablonec n. N.
Souboru Šíro, Lázně Bělohrad
Souboru Maminy, Jaroměř
Soubory BTV a Pod Kloboukem, ZUŠ Chlumec n.C.
Anežce Šubrtové ze souboru Broulananšu Praha
Jiřímu Polehňovi, lidovému loutkáři Hradec Králové


FOTOGRALERIE 

 

Květen 2023
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.