Ohlédnutí za 31. Turnovským drahokamem

V sobotu 5. června se v Městském divadle uskutečnil 31. ročník loutkářské přehlídky Turnovský drahokam. Stejně jako loňský jubilejní 30. ročník, i ten letošní se musel obejít bez veřejnosti. V hledišti tak sedělo pouze pár desítek diváků, kteří se skládali z poroty a účinkujících divadel.

Vedle porotců a vystupujících jsou tu s námi i divadla, která žádnou novou inscenaci nemají. Přesto, že letos nevystupují, přišli podpořit své kolegy z divadelní branže,“ popsal skladbu v hledišti pořadatel a moderátor přehlídky Petr Záruba. Po celou dobu přehlídky i přes hygienická opatření a omezení panovala příjemná přátelská atmosféra.

Pořadatelé slibují, že vybrané pohádky z letošní přehlídky budou moci děti shlédnout během prázdninové akce Loutkáři na Dlaskově statku.

Letošní ročník jsme zahájili křtem brožury Turnovský drahokam, v níž jsme shrnuli historii přehlídky. Rok za rokem si tak můžete projít a podívat se, kdo na přehlídce účinkoval. Nechybí samozřejmě fotografie z představení. Hned na začátku brožury je navíc malá perlička v podobě historicky prvního plakátu zvoucího na první ročník Turnovského drahokamu,“ doplnil Záruba.Přehlídku zahájil spolek H.A.D. z Hodkovic nad Mohelkou, který přivezl pohádku Čmelák Brundibár pátrá, radí, informuje aneb co se to děje na louce. S Kramářskou písní: O starých dívkách vystoupilo divadlo Vozichet z Jablonce nad Nisou a Divokraj představil spolek Šíro z Lázní Bělohrad. Přehlídka pokračovala pohádkou dle ruských pohádek Aňuška a Marfuška v podání Mamin z Jaroměře, Kabaretem pod kloboukem v podání herců ze souboru Pod kloboukem ZUŠ z Chlumce nad Cidlinou, Motýlkem, Adrenalinem, Jablkem a… od BTV ZUŠ z Chlumce nad Cidlinou a také pohádkou O palačince, kterou z Prahy přivezlo divadlo Broulananšu. Celou přehlídku uzavřeli Kluci z pohádek, které zahrál lidový loutkář Jiří Polehňa z Hradce Králové.

V rámci slavnostního zakončení proběhlo vyhlášení výsledků. Odborná porota doporučila programové radě do užšího výběru na národní přehlídku Loutkářská Chrudim inscenaci Kramářská píseň: O starých dívkách souboru Vozichet Jablonec nad Nisou.Dále odborná porota udělila šest ocenění za výjimečné prvky v inscenacích těmto souborům a jednotlivcům:
Souboru Vozichet, Jablonec n. N.
Souboru Šíro, Lázně Bělohrad
Souboru Maminy, Jaroměř
Soubory BTV a Pod Kloboukem, ZUŠ Chlumec n.C.
Anežce Šubrtové ze souboru Broulananšu Praha
Jiřímu Polehňovi, lidovému loutkáři Hradec Králové


FOTOGRALERIE 

 

Leden 2023
po
út
st
čt
so
ne
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.