OHLÉDNUTÍ: Turnovarieté – vánoční dárek KCT

Nejsme v tom jako pořadatelé kulturních akcí sami, je jasné, že ne desítky, ale stovky dalších kulturních subjektů si v posledních měsících neustále lámou hlavy nad tím, jak zůstat v kontaktu s divákem, o to více s fanouškem.

Podruhé v krátkém čase se totiž celá kultura musela přesunout do virtuálního světa. Vysílá se řada online koncertů, divadelních představení i filmů. A my jsme od začátku věděli, že nesmíme zůstat pozadu, protože turnovská kultura navzdory situaci žije a naším úkolem je podat o tom zprávu.

Advent je pro vyslání takové (dobré!) zprávy ideální čas, a proto jsme rozhodli potěšit milovníky turnovské kultury v této nelehké době a třeba jim i vykouzlit úsměv na tváři originálním vánočním dárkem. A tak vzniklo Turnovarieté.

V polovině prosince, v době relativního (a velmi krátkého) rozvolnění pravidel pro uměleckou tvorbu, jsme se s několika turnovskými muzikanty sešli v Městském divadle a v průběhu dvou velmi dlouhých dní natočili mnoho hodin hrubého materiálu a na něm zachytili šest hudebních uskupení a dva moderátory. Hlediště patřilo čtyřem kamerám, desítkám metrů nejrůznější kabeláže a několika mixpultům. Už samotný fakt, že se setkáváme při realizaci kulturní akce, zapůsobil natolik silně, že o dobrou tvůrčí atmosféru bylo náležitě postaráno.

Pořadem provázeli David Pešek a Daniela Weissová z KCT, účinkovali turnovští jazzmani Lédl Jazz Q, kteří přednesli pásmo tradičních vánočních koled, samozřejmě v řádně netradičním, tedy jazzovém aranžmá. Dále vystoupilo andělské Duo BigBand, které jako vždy vneslo na plac rozvernou náladu. Ale nebyli to jenom oni, kdo si užíval v této době výjimečnou příležitost vybalit nástroje, naladit je a po dlouhé době si zase zahrát. A to i přes to, že se nejednalo o dvouhodinový koncert, ale desetiminutový výstup. Své setkání „naživo“ si vychutnala i přítomná část pěveckého sboru Musica Fortuna (část proto, že v době natáčení se na jevišti turnovského divadla mohlo vyskytovat maximálně deset zpěváků) či evangelický farář Ondřej Halama s Alenou a Františkem Tomášovými, kteří po letech znovu zazpívali písně z dob svého společného působení ve skupině Pranic. Představilo se též živelné uskupení Tribal Force, které na jeviště divadla přineslo zase docela jinou energii. Natáčení uzavírali kantoři turnovské ZUŠ Ondřej Zlevor a Petr Kostka a její absolventka Veronika Mireková. Tedy část skvělé turnovské kapely Mackie Messer Klezmer Band.

Po náročném natáčení jsme vše odevzdali do střižny, kde pod rukama Mojmíra Dlaboly vznikl výsledný produkt, který jsme turnovskému publiku nadělili pod stromeček. Doufejme, že naše první Turnovarieté bude též naším posledním, protože živou kulturu nejde nahradit ani tím sebepovedenějším televizním záznamem. 


 Vánoční koncert turnovské Základní umělecké školy

Jednou z tradičních vánočních akcí, které se letos nemohly uskutečnit, je vánoční koncert Základní umělecké školy Turnov, který se za normálních okolností konává na Štědrý den v kostele Narození Panny Marie v Turnově. Byli jsme velmi potěšeni, když se na nás ZUŠ obrátila s prosbou o pomoc při realizaci natáčení hudebně-tanečního pásma, jímž se škola rozhodla tuto tradiční akci alespoň částečně nahradit. Vánoční koncert žáků ZUŠ se tak nakonec natáčel v KC Střelnice jen pár hodin po skončení natáčení Turnovarieté v divadle. Výsledek byl jen malou náplastí, ale rodiče a kamarády studujících dítek, věříme, potěšil. Vedle divadla tak díky ZUŠ Turnov na chvíli ožila i Střelnice a turnovské publikum nakonec dostalo kulturní virtuální dárky dva.  

Únor 2023
po
út
st
čt
so
ne
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.