OHLÉDNUTÍ: Říjnové světlo ve tmě

Druhá vlna šíření koronavirové nákazy ovlivnila říjnovou kulturu hned na jejím počátku. Za přísných hygienických podmínek jsme stihli uspořádat pouze hrstku akcí – dvě desítky projekcí v kině Sféra, „nový“ Kavárenský kvíz, jeden Cestovatelský klub a jeden Turnovský hudební večer. Poté opět nastala pomyslná kulturní tma.

V pátek 9. října jsme byli nuceni zrušit všechny akce na následujících čtrnáct dní, o týden později už jsme věděli, že do konce října neuskutečníme žádnou z původně plánovaných akcí. Kultura tak znovu dostala pořádnou ránu pod pás. Letos podruhé jsme museli zklamat stovky diváků a návštěvníků, kteří na naše pořady měli zakoupené vstupenky. Zklamání samozřejmě panovalo i na straně pořadatelů.

S lítostí jsme zrušili také oslavu turnovské kultury, za jejíž uspořádání jsme bojovali do poslední chvíle. Kulturnov 2020 se vzhledem k vládním opatřením nemohl uskutečnit ani venku před Střelnicí. Tuto výjimečnou tradici jsme ale nechtěli nechat na holičkách. Pouhé tři dny před konáním tak vznikla myšlenka Kulturnov přece jenom uskutečnit a oslavit turnovskou kulturu alespoň virtuálně.

Na naši výzvu vyjádřit svou podporu této akci odpověděly desítky turnovských umělců a vytvořily tolik pozitivních příspěvků, že se Kulturnov 2020 nakonec uskutečnil ve virtuálně plnohodnotném programu. Celou akci zahájilo hudební uskupení Lent Moyo, které své video zaslalo až z Rakouska. Následovaly pozdravy od Gábiny a Filipa Holbových, od Daniely Weissové, nechybělo Duo BigBand, které poslalo lehce experimentální hudební video se vzkazem „don´t worry, be happy“. Dále přispěla Musica Fortuna, literární vsuvku obstaral David Pešek, pozdravil nás i Karel Šírek, turnovské All Stars mažoretky, kapely Snap Call a Bodlák a v neposlední řadě nechyběla Městská knihovna Antonína Marka, energií nabytý Kámoš Drámoš, kapela Nothingham a Martin Mrca Holan s celou rodinou.

Ještě jednou děkujeme všem, kteří vyslyšeli naše volání a do tohoto projektu se zapojili a ukázali všem, že i přesto, že se kulturní pořady nemohou konat a my se nemůžeme potkávat, jsme si stále vzájemně oporou.

Druhou velmi pozitivní událostí v říjnu byla celorepubliková událost s názvem Maják české kultury. Soubor Cirk La Putyka přišel s myšlenkou rozsvěcení pomyslných majáků na podporu kultury v České republice. I my jsme se do tohoto projektu vedle např. Národního divadla Praha, Národního divadla Brno, Rudolfina, O2 areny či Klicperova divadla v Hradci Králové zapojili. V pondělí 12. října jsme na střechu KC Střelnice nainstalovali reflektor, jímž jsme přesně v půl osmé večer vypustili na temné nebe kužel jasného světla.

Kulturu nezastavíš!

 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.