OHLÉDNUTÍ: Letní kulturní pohoda

Vzhledem k aktuální nepříznivé situaci bylo letošní léto jiné. Všude se vznášel pomyslný opar strachu a obav kvůli koronavirové nákaze, četné akce v blízkém okolí byly dokonce rušeny a odvolávány. Ze stejného důvodu byl také ochuzen o mnoho nových kousků například i program našeho letního kina. Jenomže potom také byly okamžiky, díky kterým jsme na všechno to špatné dokázali zapomenout a užít si trochu zábavy. Ať už se sklenkou dobrého vína u nějakého z našich koncertů či poslechových večerů, nebo s výtečným hamburgerem z našeho grilu na Filmovém víkendu. Covid-19 nás sice trochu omezil, ale nezastavil, a tak jsme vám nakonec naservírovali léto tak, jak jste zvyklí.  

Prvním kouskem z pestré nabídky letošního Turnovského léta byl rozverný koncert uskupení Makule, jejichž exhibiční show rozhodně nedala žádným pochmurným myšlenkám sebemenší prostor. Vystoupili také pánové z HB Tria společně s hosty, oblíbená liberecká Těla a 17. července se (nakonec v plně obsazeném velkém sále turnovské Střelnice) odehrál jedinečný koncert Podkrkonošského symfonického orchestru. Program nazvaný Čtenářský deník nabídl mnoho skladeb známých tvůrců. Za vrchol téměř shodně návštěvníci označovali melodram Vodník od Zdeňka Fibicha (a Karla Jaromíra Erbena) s uměleckým přednesem Petra Stacha. „Z toho až mrazilo,“ svěřila se nám jedna divačka po představení.

Vedle koncertů nabídl program Turnovského léta hned několik divadelních představení pro nejmenší diváky. V srpnu se tak na scéně před Střelnicí představil například i „Čmukař“ Jaroslav Ipser s loutkovou pohádkou Kašpárek to zařídí, která pobavila nejen děti, ale i dospěláky. Děti se navíc po představení mohly seznámit s loutkami a samy si vyzkoušet jejich vodění.

Sobotní večery patřily poslechovým večerům, pustili jsme si Eltona Johna, Gregoryho Portera, Led Zeppelin, Bruce Springsteena, Eurythmics a další. Během těchto večerů se na zahrádce kavárny KUS sešli četní hudební nadšenci a nad sklenkou něčeho dobrého nasávali pravou letní atmosféru.

Ve středu 5. srpna zažilo turnovské letní kino notný nápor diváků, protože do Turnova zamířily tři krásné, a navíc i vtipné a oblíbené dámy – Nikol Štíbrová, Martina Pártlová a Veronika Arichteva. Během své Talkshow 3v1 probraly s humorem jim vlastním všechny klasické ženské starosti a problémy. Vyprodané letní kino se prohýbalo smíchem, a opět tak nebyla jediná možnost vzpomenout si na neblahé období minulých měsíců.

K srpnu již neodmyslitelně patří také Filmový víkend. Nad jeho konáním visel dlouho otazník. Nakonec se ale přece jenom další ročník tradiční akce uskutečnil a filmoví fanoušci tak dostali svůj oblíbený dvounoční maraton. Samotná skladba filmů byla hodně unikátní, protože velká filmová studia četné filmové premiéry posunula, a tak se muselo při výběru filmů sáhnout i o nějaký ten rok nazpátek. Finální výběr si diváci ale chválili a kvitovali exkluzivní uvedení kultovního snímku Matrix, který celý letošní Filmový víkend uzavíral. A atmosféra? Ta byla skvělá jako každý rok. A tak i Filmový víkend (potažmo ostatní filmové projekce) umocnil letní kulturní pohodu.

'
 

Květen 2023
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.