Očima studentů: Z vrcholu Aconcaguy do srdce Chile

V březnu se Cestovatelský klub zastavil v Jižní Americe, Libor Turek zavedl diváky do Argentiny a Chile. Nejpozoruhodnějším bodem vyprávění byl výstup do nadmořské výšky téměř sedmi tisíc metrů, na vrchol samotné Aconcaguy. Přednášku doplňovaly autentické fotografie, ukázka vybavení pro vysokohorské výstupy i tradiční jihoamerická hudba.

Argentinu si někteří z nás spojují především se smyslným tangem, fotbalem nebo s vojenskou diktaturou. Cestovatel Libor Turek ukazoval divákům trochu jinou tvář země rozkládající se na jihu Jižní Ameriky. Vyprávěl o osmnáctičlenné československé expedici, která se vypravila na vrchol Aconcaguy. Nejvyšší hora západní polokoule děsí vysokohorské turisty svým proměnlivým počasím a trochu sadisticky se pyšní prvenstvím co do počtu obětí vysokohorských výstupů v Americe.

„Byla potřeba hlavě silná vůle. Za hodinu může teplota klesnout klidně o patnáct stupňů. Ve velkých nadmořských výškách se navíc dýchá mnohem obtížněji,“ popisoval Libor Turek poutavě boj účastníků expedice s výškovou nemocí, nízkým tlakem i teplotami. Napínavé vyprávění doplnil ale i úsměvnými zážitky.

Ve druhé části přednášky diváci obdivovali stále činné sopky a vodopády. Zavítali prostřednictvím krásných fotek i do ulic Santiaga de Chile, hlavního města druhé navštívené země, a na fotbalový stadion, který sehrál po státním převratu Augusta Pinocheta v historii důležitou roli. „Jenom škoda, že se té druhé části nevěnovalo více času,“ komentovala přednášku jedna z divaček.

 

Autorkou článku je stážistka Klára Procházková, studentka Gymnázia Turnov.

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.