Očima studentů: Vánoční atmosféra v podání Turnovského orchestrálního sdružení a Dětského sboru Carmina

Již tradiční vánoční koncert v podání Turnovského orchestrálního sdružení a Dětského pěveckého sboru Carmina rozezněl v sobotu 20. prosince velký sál Kulturního centra Střelnice.

Hudebníci všech věkových kategorií z Turnovska a okolí se v odpoledních hodinách sešli v Kulturním centru Střelnice pod vedením Martina Hyblera, aby předvedli svůj program určený pro vánoční koncert.

Uvolněná atmosféra ve foyer

Posluchači začali do sálu přicházet před sedmou hodinou večerní, aby si zajistili výhodná místa a v klidu poseděli s přáteli u sklenky vína. Ve foyer pro ně mezitím hrál komorní kvartet ve složení Anna Malinová (klarinet), Jiří Jedlička (basa), Monika Havrdová (příčná flétna) a Jiří Roudnický (fagot) krásné úpravy několika vánočních koled.

Skladby autorů a vánoční písně

V první části koncertu zazněly skladby „Deborah’s Theme“ od George Boulangera a Morriconeho „Romanza Quartiere“ pro sólové housle a orchestr v podání Jaroslavy Petráskové, dále Bachovo „Prelude in D minor“ a Mudarrova „Fantasia“ pro sólovou kytaru a orchestr v podání Štěpána Matějky a v neposlední řadě také skladba pro sólovou kytaru. Oba sólisté podali skvělé výkony. Na konci první části zahrál orchestr orchestrální suitu „Tři oříšky pro Popelku“ ze stejnojmenného filmu, ke kterému složil hudbu Karel Svoboda. Všechny zmíněné skladby zaranžoval a upravil pro orchestr dirigent Turnovského orchestrálního sdružení a Dětského pěveckého sboru Carmina Martin Hybler.

Ve druhé části koncertu rozezněly sál tóny hudebního díla „Andělové, andělové“ skládající se ze čtrnácti jednotlivých koled a písní s vánoční tematikou. Některé z nich patří k tradičním koledám, jiné složil sám Martin Hybler. V druhé části koncertu vystoupil s Turnovským orchestrálním sdružením také Dětský pěvecký sbor Carmina. Dětská sóla ve sboru předvedly Kristýna Poláková, Šárka Střelková, Lucie Cvrčková a Tereza Tomešková.

Diváci si bouřlivým potleskem vyžádali přídavek. Na závěr vystoupení tedy zazněla píseň „O Holy Night“ od Adolpha Adama v českém podání s názvem „Ó, svatá noci“, ke které napsala  český text Ladislava Grundová a hudbu upravil pro orchestr a sbor Martin Hybler.

Velký sál KCT byl téměř vyprodaný a posluchačům všech věkových kategorií se podle pozitivních ohlasů koncert náramně líbil. „Bylo to naprosto kouzelné,“ sdílela své emoce jedna z posluchaček. Diváci byli vánočně naladěni, což také podpořil venku poletující sníh.

Tímto bych za Turnovské orchestrální sdružení chtěla poděkovat všem zúčastněným. Přejeme vám hezké Vánoce a doufáme, že se s vámi za rok uvidíme znovu.

Autorkou článku je stážistka Tereza Kábelová, členka Turnovského orchestrálního sdružení a studentka turnovského Gymnázia.

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.