Očima studentů: Smetáčkovci omámili jazzové fanoušky

Plamínky svíček na stolech mihotají se ve ztemnělém sále plném lidí a uvolněná a příjemná atmosféra doplněná o skvělou hudbu. I tak by se dal popsat unikátní kulturní zážitek, který si v pátek večer dopřálo přes sto posluchačů různých věkových kategorií. Své 55. narozeniny v Turnově oslavil vynikající jazzový soubor přezdívaný podle svého kapelníka Smetáčkovci.

Smetáčkovci stáli při formování českého jazzu, čímž se řadí mezi významná uskupení jak u nás, tak ve světě. Hrají klasický i modernější jazz.

Ve složení Miroslav Chrobár (bicí), Ondřej Černil (kontrabas), Antonín Bílý (klavír), Jaroslav Zelený (trombón, kazoo, zpěv), František Tomšíček (trubka, křídlovka), Petr Karen (tenor saxofon, soprán saxofon, zpěv) a Pavel Smetáček (umělecký vedoucí, klarinet) zahráli známé a často interpretované kousky jako C-Jam Blues, Ja-Da, Nobody's Sweetheart, Careless Love, I Can't Give You Anything but Love nebo Lady Be Good a  Avalon. Mohutným potleskem vestoje si pak diváci vyžádali přídavek, Smetáčkovci tedy jako poslední skladbu večera zahráli When the Saints Go Marching In.

Praví profesionálové

Z jejich hry čiší kromě značné lásky k hudbě také profesionalita. Projevuje se jak sebejistým a ležérním vystupováním, tak improvizací přímo na jevišti, a to ve hře i ve zpěvu. Můžeme je také nazývat „lidskými“ muzikanty. Pokud si na jevišti něco potřebují sdělit nebo se na něčem dohodnout, tak to udělají. Když potřebují střídat dva nástroje během jedné písně, a to klidně i několikrát, tak zkrátka jeden vezmou do jedné, druhý do druhé ruky a bez problémů hrají dál. Jako celek vzniká krásná jazzová tvorba hraná s jistou ladností a lehkostí, která publikum pobaví a rozhodně nenudí.

Lidé opouštěli Střelnici s nadšením a do deštivého podzimního večera se vydávali naladění krásnou hudbou a s úsměvem na rtech.

Autorkou článku je stážistka Tereza Kábelová, studentka turnovského gymnázia

Autorkou některých fotografií je stážistka Lucie Hloušková, studentka turnovského gymnázia

Duben 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.