Očima studentů: Setkání na Pohovce s Janem Kačerem a jeho dcerou se neobešlo bez dojetí

Na poslední letošní Pohovku usedl tento týden známý český herec a režisér Jan Kačer a spolu s ním i jeho nejmladší dcera Adéla Kačerová-Kubačáková. Rozhovor, který se z velké části odehrával mezi otcem a dcerou, usměrňovala svými dotazy spisovatelka Zuzana Maléřová, která se ujala role moderátorky. Jan Kačer se ve vyprávění vracel ke svému dětství, k Činohernímu klubu, zabrouzdal ale i do intimnějších témat týkajících se rodiny a jeho životní lásky Niny Divíškové. Úsměvy na tváři diváku byly nejednou vystřídány slzou dojetí.

První polovina večera se nesla ve vánočním duchu. Jan Kačer se rozpovídal o svátcích, jak je zná ze svého mládí. Zatímco dnes se počet jeho rodinných příslušníků blíží ke dvacítce, v dětství byl zvyklý na poněkud komornější prostředí.

Diváci se dozvěděli, že herec vyrůstal pouze s matkou a starším bratrem. Otec spáchal sebevraždu v době, kdy byl Jan Kačer ještě batole. „Já jsem o tom nic nevěděl, spáchat na malém městě sebevraždu byla v té době ostuda,“ svěřil se. O to víc miloval maminku, která byla pro něj vždy autoritou a vzorem. Podobné vlastnosti později očekával i od své nastávající. „Až já se ožením, bude to ta nejkrásnější a nejúžasnější holka, která bude trošku podobná mamince“ říkával prý v mládí Jan Kačer. Jeho nároky nakonec splnila až herečka Nina Divíšková.

Činoherní klub byl povedeným manželstvím

Jan Kačer je významným českým hercem a režisérem mnoha úspěšných filmů. Důležitým mezníkem v jeho životě bylo založení Činoherního klubu, z něhož však musel po deseti letech kvůli komunistickému režimu odejít a hledat si práci mimo Prahu. Svou rodinu tak vídal jen o víkendech. Jan Kačer otevřel na Pohovce i toto téma.

Když se debata stočila právě k problémům komunistického režimu, kvůli kterému byl režisér nucen opustit Činoherní klub, ozývalo se z hlediště souhlasné šumění. Jan Kačer se k desetiletému působení v něm vyjadřuje velmi pozitivně, „To bylo jako povedené manželství, všechno šlo lehce. Herci k sobě měli úctu a vzájemně se podporovali.“ Činoherní klub má ovšem natolik spojen s minulostí, že do něj už třicet let nevkročil. Divadlo, jak ho uznává Jan Kačer, není zcela běžné „ Já nemám rád obecné divadlo, všechno to líčení a nalepovací vousy. Já jsem ho chtěl dělat, abych mohl lidem něco říct,“ popsal.

Vyprávění doplňovala jeho dcera, dnes již známá herečka. Skvělé vypravěčské schopnosti hosta Zuzany Maléřové navíc často způsobily, že debatu přerušil hlasitý potlesk diváků. Možná i proto požádal Jan Kačer v polovině představení o osvětlení hlediště, aby na své publikum lépe viděl.

Adéla Kačerová-Kubačáková byla vždy tatínkovou holčičkou

V druhé polovině večera se otázky Zuzany Maléřové přesunuly k Adéle Kačerové-Kubáčkové. „Já jsem vždy byla tatínkova holčička, s tátou jsem jedna duše, jedno tělo. Rozumíme si, “ potvrdila herečka blízký vztah s otcem, který byl z vystupování obou hostů patrný. Adéla Kačerová-Kubačáková kráčela v otcových šlápějích i v profesní dráze. Stala se herečkou a s otcem se několikrát setkala na jevišti. Tento zážitek však oba hosté spojovali s trémou a určitou nejistotou, kterou jeden před druhým na jevišti cítili.

Z prosincového pořadu Pohovka si hosté odnesly mnoho vtipných i dojemných historek. „Občas jsem měla problém zadržet slzy,“ sdílela své pocity jedna z návštěvnic. Povedený večer zakončil Ondřej Halama a dívky z turnovského gymnázia vánoční písní „Cesta do Betléma“.

Autorkou článku je stážistka Marie Drahoňovská, studentka semilského waldorfského lycea

Červen 2023
po
út
st
čt
so
ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.