Očima studentů: Rudiš si publikum získal jako spisovatel i DJ za mixážním pultem

O literatuře je nový pořad této sezóny, na kterém se jednou měsíčně potkávají spisovatelé a jejich fanoušci a celé to moderuje Petr Vizina. Zpráva o Jaroslavu Rudišovi, který přijel jako host na únorového posezení, se rozšířila velice rychle. Kvůli nebývalému zájmu se akce dokonce musela z kavárny KUS přesunout do foyer KC Střelnice. Rudiš nejprve představil návštěvníkům svou tvorbu, při jejímž předčítání si z hlediště vysloužil nadšené reakce a souhlasné přikyvování posluchačů. Večer zakončil jako DJ v kavárně KUS, kde se konala i autogramiáda.

Foyer Střelnice se pro tento večer proměnilo v kulturní sál. Hosté popíjeli a nedočkavě čekali na Jaroslava Rudiše, rodáka z Lomnice nad Popelkou, spisovatele na volné noze a hudebníka momentálně žijícího v Německu. „Vůbec nevím, co od toho mám očekávat,“ svěřila se jedna z návštěvnic.

Z foyer se stala hospoda, ze spisovatele starý známý z gymnázia

Ve foyer panovala pohodová nálada. Jaroslav Rudiš se před představením vmísil do davu tak, že byl od dalších hostů jen těžko k rozeznání. Vypadalo to ale, že v Turnově Rudiše každý zná, ať už jako spisovatele nebo absolventa zdejšího gymnázia.

 „Bylo by skvělé, kdyby se to tu proměnilo v takovou hospodu“ pobízel k navození uvolněné atmosféry Rudiš. Jeho slova inspirovala barmanku, která chvíli na to přišla do sálu a hlasitě zvolala, zda by si někdo přál něco k pití. „Jedno pivo prosím,“ ozvalo se od jednoho stolu a v předsálí to rázem ožilo.

Rudiš píše v rytmu a temně

Následovalo povídání o autorových knihách a také o jeho specifickém stylu psaní. „Moje texty jsou vlastně taková rocková alba, věty mají rytmus,“ vystihnul své psaní Rudiš. Rytmus vět následně názorně předvedl, když předčítal dvě povídky z jeho současné tvorby. Čtení doprovázel smích publika, občas se zasmál i Rudiš sám. „Jeho výklad byl zvláštní, ale povídky se mi líbily, dobře se poslouchaly,“ ohodnotil tuto část jeden z návštěvníků. „Jsou to příběhy ze života,“ řekl o svých textech spisovatel sám.

Pro podpis už za DJem Rudišem

Po literární části večera se hosté přesunuli do kulturní kavárny KUS, kde měli možnost poznat druhou tvář hosta pořadu. Ze spisovatele se stal DJ a spolu s moderátorem Petrem Vizinou uspořádali v kavárně menší diskotéku. Během zábavy chodili za Rudišem návštěvníci s právě zakoupenými knihami, nechávali si je podepsat a zároveň kladli Rudišovi otázky, na které byl spisovatel vždy ochoten přátelsky odpovědět.

autorkou článku je Marie Drahoňovská,

studentka Mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.