Očima studentů: Na Sychrově vzpomínali na dávné vánoční zvyky, zimní nálada tam panuje doteď

Dárky už jsou rozbaleny, z tácu si berete poslední kousek lineckého a říkáte si, že ty Vánoce letos nějak rychle utekly. Na zámku Sychrov si je trochu prodloužili, vánoční prohlídky zámeckých interiérů se tam konaly až do 4. ledna a ještě teď tam panuje příjemná zimní pohoda.

Proč se dříve dárky nebalily

Sychrovu se říká „vyřezávaná pohádka“ a na Vánoce to platí dvojnásob. Návštěvníky tam přes vánoční svátky neuchvátily jen dokonale zpracované stropy a schodišťové zábradlí z dílny řezbáře Petra Buška z Husy, které ohromují i po zbytek roku, ale navíc i ryze vánoční detaily.

Třeba dárky, které ležely nezabalené pod vánočními stromy. Proč nezabalené? Kdysi se dárky nebalily, tento zvyk k nám přišel až v období první republiky z Ameriky. Další odlišností bylo, že se dárky dávaly v podstatě jen dětem, a tak ležely i na  Sychrově pod vánočním stromkem jen dřevěné kočárky, stavebnice či knížky. Zajímavé je, že stromečky v pánských pokojích byly málo zdobené, kdežto v dámských komnatách se prohýbaly pod množstvím skleněných, různě barevných a ručně malovaných ozdob. Hlavní strom stával v přijímacím salonu, stejně jako originální rohanský betlém, jehož kopie v životní velikosti byla k vidění na nádvoří Sychrova, a kterou podle předlohy zpracovali žáci Středního odborného učiliště nábytkářského a Střední školy tvorby a designu nábytku v Liberci.

Vánoce však nejsou jen o dárcích, ve velké jídelně na zámku Sychrov si mohli zájemci prohlédnout bohatě prostřený stůl s několika druhy cukroví či chloubu kuchaře, marcipánové ovoce. „Moc se nám to líbilo, je to dobrý nápad,“ svěřila se tříčlenná rodina, která si udělala pěkný Novoroční výlet.

Výstava jako doplnění prohlídky

Prohlídková trasa zavede všechny návštěvníky nejen o Vánocích i do zámecké kaple, kde stojí varhany, na které kdysi hrával Antonín Dvořák, do pokojů knížete Kamila z Rohan, nejvýznamnějšího pána sychrovského sídla či do komnat jeho ženy Adély. Na konci mají všichni ještě možnost nahlédnout prostřednictvím výstavy „Z dětských pokojíčků“ do soukromí potomků pánů ze Sychrova. Jsou tu autíčka, lodě, stavebnice, ale především malé pokojíčky s panenkami, které vypadají naprosto autenticky, nechybí ani detaily v podobě obloženého chlebíčku, to všechno stačí k vytvoření představy o dětských hrách z dřívějších dob.

I když už nestihnete vánoční atmosféru, zimní náladu vám jistě naladí kromě samotného zámku také procházka do zasněženého parku, kde můžete i s dětmi prozkoumat všechna jeho tajemná zákoutí.

autorkou článku je Michaela Konopková, studentka turnovského gymnázia
 

Květen 2023
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.